اخبار

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان؛ جای امنی در منطقه برای متجاوزان نیست

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان؛ جای امنی در منطقه برای متجاوزان نیست

عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان به فاصله کوتاهی از پیروزی مقاومت فلسطین بر اشغالگران قدس، از چندین جهت دارای اهمیت و شامل پیام‌هایی به ویژه برای دشمنان محور مقاومت است.

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان؛ جای امنی در منطقه برای متجاوزان نیست

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در سایه تحولات اخیر منطقه و به فاصله یک هفته بعد از اعلام آتش‌بس در فلسطین اشغالی، روز گذشته منابع خبری از عملیات تهاجمی گسترده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در «جیزان» واقع در جنوب عربستان سعودی خبر دادند. این عملیات از سه مسیر اصلی مواضع ارتش سعودی در «جبل الام بی سی- تباب الفخیده و التبه البیضاء- القمبوره، العمود، تویلق و شرق قایم صیاب» انجام شد و نیروهای یمنی در جریان این عملیات، به پیشروی‌های بزرگی دست یافته و کنترل کامل این مناطق را در دست گرفتند و خسارات زیادی را به نیروهای دشمن وارد کردند.

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان؛ جای امنی در منطقه برای متجاوزان نیست

عملیات گسترده یمنی‌ها در عمق عربستان

در جریان این عملیات تعدادی از افسران و نظامیان ارتش رژیم سعودی در کمین‌هایی که زره پوش‌ها را هدف گرفت و تلاش داشتند، فرار کنند و نیز با هدف قرار گرفتن دیگر استحکامات دشمن کشته و زخمی شدند. بیش از 80 افسر و نظامی ارتش عربستان سعودی و مزدوران سودانی و خائن در این عملیات کشته و زخمی شدند.

همچنین ده‌ها نظامی از نظامیان دشمن که در میان آنها نظامیان سعودی و سودانی هم مشاهده می‌شوند، به اسارت گرفته شدند و اجساد کشته‌ها در دشت‌ها و دره‌ها به حال خود رها شده و سایرین هم پا به فرار گذاشتند. علاوه بر آن در این عملیات مقادیر زیادی سلاح و مهمات مختلف که نظامیان دشمن در پایگاه‌ها و مراکز نظامی خود و انبارهایشان به حال خود رها کرده بودند، به غنمیت درآمد.

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان

انجام چنین عملیات گسترده‌ای توسط نیروهای یمنی، آن هم در زمانی که برای یک بازه زمانی نه چندان کوتاه این نوع از عملیات‌ها را در عمق عربستان شاهد نبودیم؛ در شرایط کنونی و در سایه التهابات منطقه و به ویژه پس از پیروزی مقاومت فلسطین بر دشمن صهیونیستی در نبرد 12 روزه غزه، از چند منظر قابل بررسی است.

در ابتدا اهمیت و پیام‌های این عملیات را در جبهه داخلی یمن و عربستان و رابطه میان این دو طرف مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بعد از اینکه «جو بایدن» رئیس جمهوری جدید ایالات متحده اعلام کرد فروش سلاح به عربستان و امارات را به حالت تعلیق درآورده و خواهان پایان دادن به بحران یمن با راه حل سیاسی است، «محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد، ما آنچه را بایدن بیان کرده، صرفا در حد حرف می‌دانیم و منتظر پایان جنگ و محاصره هستیم. ما بر اساس منافع یمن گفتگو خواهیم کرد، و تکبر یا ذلت را نخواهیم پذیرفت.

بعد از گذشت حدود 6 ماه از ادعاهای آمریکا برای پایان دادن به جنگ یمن، اما تجاوزات جنگنده‌های ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان که طبق معمول مواضع غیرنظامی یمن و زنان و کودکان را هدف قرار می‌دهند همچنان ادامه داشته و علاوه بر آن خبری از رفع محاصره یمن نیست؛ بر این اساس پاسخ های متقابل ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به تجاوزات دشمن نیز ادامه دارد.

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان؛ جای امنی در منطقه برای متجاوزان نیست

-عملیات اخیر در وهله اول یک پیام برای دشمن سعودی بود مبنی بر اینکه نیروهای انصارالله نه تنها قادر به پاسخگویی هستند بلکه در بازدارندگی کامل به سر می‌برند و اگر محاصره و تجاوزات متوقف نشود، یمنی‌ها از زمان مارس 2015 نیز انگیزه بیشتری برای مقاومت در برابر دشمن دارند.

-این عملیات همچنین پیامی برای دولت جدید آمریکا بود مبنی بر اینکه یمنی‌ها تحت تاثیر نمایش‌ها و سناریوپردازی‌های غربی برای توقف پیشرفت‌های نظامی خود قرار نمی‌گیرند و تا زمانی که ادعاهای واشنگتن در خصوص پایان دادن به جنگ یمن عملی نشود مقاومت یمن نیز ادامه دارد.

-علاوه بر آن، این عملیات هم‌زمان با ادامه پیشروی‌های نیروهای یمنی در شهر راهبردی «مأرب» صورت می‌گیرد که طبق گزارش‌های رسیده از جبهه‌های میدانی نیروهای یمنی، مأرب را که مهمترین سنگر ائتلاف سعودی و سرشار از منابع مالی بود محاصره کرده و در ادامه پیشروی به سوی مرکز شهر مأرب چند نقطه راهبردی دیگر را آزاد کرده‌اند.

-در این شرایط عربستان که مأرب را از دست رفته می‌داند طی ماه‌های گذشته تلاش کرد تا ابتدا از طرق مختلف از جمله انتقال عناصر افراطی از دیگر مناطق یمن به مارب و همچنین بهره‌گیری از عناصر گروه تروریستی داعش مانع پیروزی نیروهای دولت نجات ملی در مأرب شود. بعد از شکست این پروژه ریاض و متحدانش در مأرب، عربستان در صدد این بود که با طرح و ادعا‌های جدید و متوسل شدن به میانجی‌های غربی، خود را مشتاق توافق سیاسی نشان دهد و به توافقی مانند تفاهم‌نامه «استکهلم» (در خصوص آتش‌بس در بندر الحدیده) برسد تا از آزادسازی مرکز مأرب جلوگیری کرده باشد ، اما دولت نجات ملی یمن در صنعا با اینکه تلاش نیروهایش در مناطق فوق موفق بوده است و تجربه تلخ بدعهدی سعودی‌ها به تفاهم‌نامه استکهلم را هم دارد، تاکید کرده که تا زمان رفع کامل محاصره و حل نشدن پرونده انسانی یمن، هیچ توافقی در کار نیست.

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان؛ جای امنی در منطقه برای متجاوزان نیست

-عملیات اخیر نیز نشان داد که یمنی‌ها همچنان از توان نظامی کافی برای پاسخ به دشمن برخوردار هستند و قصد امتیاز دادن به عربستان و متحدان آن در هرگونه مذاکره آینده برای پایان جنگ را ندارند.

اهمیت و پیام‌های عملیات انصارالله در عربستان پس از پیروزی مقاومت فلسطین بر دشمن اشغالگر

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان؛ جای امنی در منطقه برای متجاوزان نیست

اما اهمیت و پیام‌های این عملیات بزرگ یمنی‌ها در عمق عربستان را در فاصله کوتاهی از درگیری‌های اخیر در فلسطین اشغالی میان گروه‌های مقاومت و رژیم اشغالگر صهیونیستی نمی‌توان نادیده گرفت؛ جایی که خود صهیونیست‌ها نیز نتوانستند شکست در عرصه نظامی و اطلاعاتی مقابل مقاومت فلسطین را انکار کنند.

شاید در مراحل قبل و پیش از آنکه مقاومت در یمن و فلسطین به این حد از توانایی نظامی برای مقابله با تهدیدات دشمن دست پیدا کند، صهیونیست‌ها حزب‌الله لبنان را بزرگترین خطری که موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند می‌دانستند؛ البته این معادله هنوز هم پابرجاست و موشک‌های دقیق مقاومت لبنان کابوسی ناتمام برای رژیم اشغالگر قدس تلقی می‌شود.

اما رشد گروه‌های مقاومت در کشورهایی همچون فلسطین و یمن و عراق و سوریه در دوره اخیر بر میزان نگرانی صهیونیست‌ها افزوده است. حتی دیدیم ارتش اسرائیل در مانور نظامی اخیری که یک روز قبل از آغاز جنگ 12 روزه غزه از ترس موشک‌های مقاومت نیمه‌کاره ماند و لغو شد، یک جنگ گسترده که طی آن موشک‌های مقاومت از لبنان، سوریه، یمن، عراق و نوار غزه عمق اراضی اشغالی را هدف می‌گیرند، شبیه‌سازی کرده بود.

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان؛ جای امنی در منطقه برای متجاوزان نیست

از اواسط سال گذشته میلادی برخی رژیم‌های عربی که زیر چتر ایالات متحده و با هدف اجرای پروژه‌های صهیونیستی-آمریکایی در جبهه مقابل محور مقاومت قرار دارند، با امضای توافق سازش با اشغالگران و زیر پا گذاشتن آرمان فلسطین، خوش‌خدمتی خود را به غرب و رژیم صهیونیستی تکمیل کردند. امارات به عنوان مهمترین هم‌پیمان عربستان در جنگ یمن در راس سازشکاران قرار دارد و پیش‌گام صلح اعراب با رژیم صهیونیستی شد .

پس از توافق عادی‌سازی میان ابوظبی و تل‌آویو، مشارکت رژیم اشغالگر در جنگ یمن که قبلا به شکل محرمانه و از طریق خلبانان و هواپیماهای این رژیم انجام می‌شد، بعد علنی به خود گرفته و صهیونیست‌ها سعی دارند با همکاری اماراتی‌ها در جزیره سقطری واقع در جنوب یمن پایگاه نظامی-جاسوسی مشترکی تاسیس کنند تا کشتی‌ها را در تنگه باب المندب و شاخ آفریقا رصد کنند.

عربستان سعودی نیز که به ویژه طی 4 سال گذشته و پس از ولیعهدی محمد بن سلمان با شیب تندی به سمت توافق صلح با رژیم اشغالگر صهیونیستی حرکت می‌کند، از صف سازشکاران عرب جا نمانده و از حامیان آنها در این روند محسوب می‌شود و در راستای خدمت به آمریکا و دشمنی با محور مقاومت، متحد غیر رسمی تل‌آویو تلقی می‌گردد و تحرکات آن ضد مقاومت در منطقه خدمت مستقیم به اسرائیل است.

هشدار انصارالله به صهیونیست‌ها درباره هرگونه حرکت اشتباه

پیش از این نیز انصارالله یمن به رژیم صهیونیستی درباره هرگونه اقدام علیه این کشور هشدار داده بود، به طوری که نادیده گرفتن این هشدار می‌تواند تبعات سنگینی برای صهیونیست‌ها در پی داشته باشد و مقاومت یمن تاکنون ثابت کرده است که توان پاسخ به هرگونه حمله‌ای را دارد و می‌تواند معادلات را تغییر دهد.

از سوی دیگر هرگونه آسیب به متحدان رسمی و غیر رسمی رژیم صهیونیستی در منطقه از جمله امارات متحده عربی و عربستان سعودی-به ویژه از جانب محور مقاومت، یک زنگ خطر و هشدار برای اشغالگران قدس به شمار می‌آید و موفقیت اخیر مقاومت یمن در عمق عربستان و پیروزی گروه‌های مقاومت فلسطین بر دشمن اشغالگر در جنگ 12 روزه غزه که هر دو یک پیروزی مشترک علیه دشمنان محور مقاومت محسوب می‌شوند، تاکید بر توازن قوا و تغییر معادله وحشت به نفع مقاومت منطقه است. این موضوع همچنین نشان می‌دهد روحیه مقاومت با الگوگیری از حزب‌الله در سراسر منطقه گسترش یافته است و دشمن بیم آن دارد که با ظهور حزب‌الله‌های دوم و سوم و … موجودیت اشغالگری در منطقه رو به نابودی برود.

اکنون محور مقاومت در آماده‌ترین حالت ممکن خود قرار گرفته است. در فلسطین گروه‌های مقاومت ثابت کردند که برتری نظامی دشمن هرگز مانع مقاومت فلسطینیان نمی‌شود و در لبنان، حزب‌الله قدرتمند سایه سنگین خود را بر سر رژیم اشغالگر قدس انداخته؛ به گونه‌ای که صهیونیست‌ها جرات ندارند دست از پا خطا کنند و تنها کافی است که تحرکی از سوی ارتش صهیونیستی علیه هریک از گروه‌های مقاومت منطقه صورت بگیرد که در این صورت شرایط برای این رژیم و متحدان غربی و عربی آن بسیار سخت و غیر قابل تحمل خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع خبر

پیام‌های عملیات موفق انصارالله در عمق عربستان؛ جای امنی در منطقه برای متجاوزان نیست
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا