اخبار

لبنان

لبنان

با وجود فضای مثبتی که طی روزهای اخیر بر صحنه سیاسی لبنان حاکم است، اما نشانه روشنی درباره موفقیت ابتکار نبیه بری و تشکیل سریع دولت دیده نمی‌شود.

لبنان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، منابع جریان آزاد ملی لبنان اعلام کردند: ما روزهای حساسی را پشت‌سر می‌گذاریم و در زمان حاضر «سعد حریری» نخست وزیر مکلف دو گزینه پیشِ‌روی خود دارد؛ استعفا یا تشکیل دولت، البته ضررهای تشکیل دولت برای حریری قطعاً بسیار کمتر از ضررهای استعفا خواهد بود.

منابع سیاسی لبنان گزارش دادند که در زمان حاضر هیچ نشانه‌ای مبنی بر احتمال تشکیل سریع دولت وجود ندارد و شاید بتوان گفت ابتکار «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در آستانه سقوط قرار گرفته است. اما همزمان با تلاش‌های حزب‌الله برای تکمیل پرونده تشکیل کابینه و نیز تلاش برای موفقیت ابتکار «نبیه بری» رئیس پارلمان روز گذشته فضای نیمه‌مثبتی میان طرف‌های مربوطه در خصوص این پرونده حاکم بود، در همین راستا امروز قرار است نشستی میان «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی و «حسین الخلیل» معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله و «علی حسن خلیل» معاون نبیه بری و همچنین با حضور «وفیق صفا» رئیس کمیته ارتباطات و هماهنگی در حزب‌الله برگزار شود.

به گزارش منابع آگاه لبنانی امروز جبران باسیل منتظر است حسین الخلیل و علی حسن خلیل پاسخ سعد حریری به پیشنهاد وی جهت توافق روی ساختاری برای حل معضل معرفی دو وزیر مسیحی را بیاورند. طبق فرمولی که جبران باسیل برای معرفی دو وزیر مسیحی در نظر گرفته است این دو وزیر هیچ‌گونه وابستگی نه به نخست وزیر مکلف و نه به رئیس جمهور ندارند و از میان کارمندان اداری و یا چهره‌های شناخته‌شده جامعه انتخاب می‌شوند.

منابع جریان آزاد ملی تأکید کردند: این بازی به پایان رسیده است و حریری دیگر نمی‌تواند بیش از این تعلل کند؛ به‌ویژه از زمان سخنرانی وی در پارلمان مشخص شد که او تمایلی به تشکیل دولت ندارد. بعد از اینکه سعد حریری حمایت فرانسه و عربستان را از دست داد دچار این وضعیت شد و ما هفته مهمی را پیشِ‌رو خواهیم داشت که حریری یا باید استعفا کند و یا دولت را تشکیل دهد.

این منابع افزودند: با وجود فضای مثبتی که طی روزهای اخیر در صحنه سیاسی کشور به وجود آمده است اما منابع 8 مارس گزارش می‌دهند که از زمان دیدار نماینده حزب‌الله و نماینده نبیه بری با جبران باسیل در سه روز گذشته هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده است؛ ضمن اینکه باسیل همچنان به مطالبات خود پایبند است و همچنین نمی‌تواند عدم تمایل خود به نخست وزیری سعد حریری را پنهان کند.

منابع مذکور در ادامه تصریح کردند: ابتکار فرانسه عملاً به پایان رسیده است و در زمان حاضر تنها ابتکار نبیه بری مطرح است که آن هم در مسیر بن‌بست قرار دارد، اما برای حفظ امید و جلوگیری از فروپاشی جامع کشور همچنان این ابتکار در جریان است. در این شرایط و در صورت ادامه بن‌بست سیاسی این احتمال وجود دارد که چند ماه دیگر نیز لبنان از خلأ سیاسی رنج ببرد و در نهایت دولت «حسان دیاب» نخست وزیر دولت پیشبرد امور تبدیل به دولت انتخاباتی شود.

از سوی دیگر منابع جنبش امل اعلام کردند، نبیه بری مهلتی را که برای سعد حریری جهت تشکیل دولت تعیین کرده بود دو بار تمدید کرد اما هیچ پاسخی از جانب حریری داده نشده است، بر این اساس در صورتی که ابتکار نبیه بری به نتیجه نرسد «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان اقدامات بعدی خود را اجرا خواهد کرد.

در یک چارچوب دیگر میشل عون روز گذشته با هیئتی از بانک جهانی ملاقات کرد و طرفین درباره بدهی‌های لبنان و همچنین وامهایی که این کشور قصد دریافت آنها را دارد صحبت کردند.

از طرف دیگر ستاد فرماندهی ارتش لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که روز گذشته ساعت 3:15 تا 3:20 یک قایق جنگی متعلق به دشمن صهیونیستی آب‌های منطقه‌ای لبنان مقابل رأس الناقوره را به‌مسافت حدود 167 متر نقض کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است، تجاوز رژیم صهیونیستی به آب‌های منطقه‌ای لبنان با هماهنگی نیروهای «یونیفل» (نیروهای موسوم به حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) پیگیری خواهد شد.

انتهای پیام/+

منبع خبر

لبنان
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا