اخبار

تحریم روابط اقتصای ما را به حالت تعلیق در آورد / دولت نباید در جزییات اقتصاد دخالت کند

تحریم روابط اقتصای ما را به حالت تعلیق در آورد / دولت نباید در جزییات اقتصاد دخالت کند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت باید در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کند و نباید در جزییات اقتصاد دخالت کند. نباید قیمت‌گذاری کرده و مانع شود.

تحریم روابط اقتصای ما را به حالت تعلیق در آورد /  دولت نباید در جزییات اقتصاد دخالت کند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت باید در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کند و نباید در جزییات اقتصاد دخالت کند. نباید قیمت‌گذاری کرده و مانع شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا،  “عبدالناصر همتی” عصر امروز ۲۰ خردادماه در ویژه برنامه انتخاباتی “ایران سرای من” در شبکه استانی صدا و سیمای مرکز کرمان اظهار کرد: اکنون شرایط اقتصای کشور به گونه‌ای است که نیاز به اقدامات فوری و جدی برای اصلاحات اقتصادی داریم و نظرسنجی نشان می‌دهد بیش از ۷۰ درصد دغدغه شما مردم مسائل اقتصادی و معیشتی است، بنابراین دولت آینده نمی‌تواند دولت غیراقتصادی نباشد و بینش اقتصادی در ذهن رییس‌جمهوری آینده نباشد.

وی افزود: ما نیاز داریم جلوی اشتباهات گذشته را بگیریم والّا ممکن است دیر شود. زمان در گذر است و نیاز داریم ریل اقتصاد را تغییر داده و حکمرانی اقتصادی را که اشتباه پیش رفته اصلاح کنیم.

همتی تصریح کرد: نیاز است به مردم بگوییم روندی که در سال‌های گذشته طی شده روند مطلوبی برای اقتصاد کشور نبوده و قدرت خرید مردم، سرمایه‌گذاری در کشور و رشد تولیدات کاهش یافته و رشد سه دهه گذشته در حد سه درصد اصلا در شان مردم بزرگ ایران نیست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اصل توسعه و اشتغال به رشد تولید برمی گردد و باید موانع رشد تولید برداشته و به طور جدی حمایت شود و چگونه می‌توان این اتفاق را رقم زد و چگونه می‌توان تورم مزمن ساختاری که در سه دهه گذشته به طور متوسط ۲۰ درصد بوده و اخیرا به خاطر فشار حداکثری و تحریم‌های ظالمانه امریکا قدری افزایش یافته کتر کنیم؟

وی اظهار کرد: بنده به عنوان فردی که اقتصاد خوانده و نزدیک به ۳۵ سال مدیریت بنگاه‌های مالی و اقتصادی را دارم و بانک مرکزی را که سیاست‌های ارزی و پولی را در اختیار دارد، اداره کردم می‌دانم مشکلات چقدر عمیق است و باید حتما فکر عاجلی برای مشکلات بشود و فرصت اشتباه و تداوم آن اشتباه را نداریم.

همتی تصریح کرد: باید اقتصد حاکم بر سیاست شود نه مثل گذشته که سیاست حاکم بر اقتصاد بود. اگر اقتصاد حاکم نشود ما باز ممکن است همین مسیری که طی کردیم و براساس اهداف سیاست‌گذاری سیاست مداران باید مسائل اقتصادی را پیش ببریم بنابراین ناکارآمدی ادامه می‌یابد، قیمت‌گذاری دستوری ادامه می‌یابد و مداخلات دولت در اقتصاد ادامه یافته و می‌شود وضعی که اکنون است.

وی بیان کرد: باید به سمتی برویم که دولت دست و پایش را از اقتصاد کنار بکشد و بخش خصوصی و مردم در صحنه تولید بیایند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه مساله تعامل داخلی و خارجی مهم است و شعار دولت من “تعامل از خانه تا جهان است”، گفت: تعامل یعنی در خانواده بین زن و شوهر و فرزندان تعامل باشد و در داخل جامعه بین افراد، سازمان ها، نهادها و بین قوای سه گانه و بین ما و کشورهای خارجی تعامل در حد بهینه نیست و در برخی جاها تقابل است و باید در داخل کشور و قدرت جمهوری اسلامی بر این استوار باشد که با تعامل بتواند مسائل و مشکلات را حل کند.

وی افزود: یکی از کارهای که باید انجام بدهیم این است که خیلی سریع موانع رشد اقتصادی را از بین ببریم. پیش‌بینی ناپذیر بودن اقتصاد سم مهلکی برای سرمایه‌گذاران است.

همتی با بیان اینکه نیاز به مهار تورم داریم که اگر مهار نشود سفره بخش عظیمی را کوچک و سفره بخش کوچکی را بزرگ می‌کند، گفت: ممکن است بگویید من رئیس بانک مرکزی بودم و چرا تاکنون این کارها را نکردم؟ بخشی از کار به تحریم‌ها و بخشی به اختیارات بانک مرکزی برمی گردد و در کنار آن باید مجموعه‌ای همکاری کنند و قدرت و اختیاراتی فراتر از بانک مرکزی نیاز است تا بتوان بر مشکلات فائق شد.

وی با اشاره به برنامه من قابل اجراست و تحقق پیدا می‌کند، افزود: ما نیاز داریم انزوای خارجی را از بین ببریم. برخی می‌گویند تحریم کاری نکرده و بیشتر، عدم کارآمدی است که این اصلا صحت ندارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم گفت: تحریم ظالمانه همه درآمدهای ما تحت تاثیر قرار داده، روابط اقتصای ما را به حالت تعلیق در آورده و روابط بانکی ما را مختل کرده است؛ زمانی درآمدهایی در حد ۱۰۰ میلیارد دلار داشتیم و با درآمد ۵ میلیارد دلاری در سال ۹۹ کشور را اداره کردیم. معلوم است به مردم فشار می‌آید و دولت باید هزینه هایی را که ۷۰ درصد آن حقوق و دستمزد استف تامین کند و نمی‌شود حقوق پرداخت نکرد.

وی با اشاره به اینکه به طور اساسی باید در اقتصاد کار جدی شروع کنیم، افزود: برنامه‌های جدی در ۱۵ اولویت تدوین کرده‌ایم البته اولویت اصلی در بحث اقتصادی رشد اقتصادی، کنترل تورم، کاهش بیکاری، کنترل و پیشبرد رفاه مردم و احیا و اصلاح معیشت مردم است.

همتی تصریح کرد: معیشت مردم اکنون تحت تاثیر تحریم، تورم و کاهش ارزش پول ملی است و قدرت خرید دچار مشکل جدی شده که باید با عادلانه کردن پرداخت یارانه، بازتوزیع درآمدهای کشور، اخذ مالیات از درآمد و دارایی هایی که جنبه سفته بازانه دارد و کمتر کردن فشار بر تولیدکننده مشکلات را حل کنیم.

وی با اشاره به اینکه جوانان نقش مهمی در کشور دارند و باید جایگاه جوانان در کشور را احیاء کنیم، افزود: جوانان آرامش می‌خواهند و اینکه با ایجاد اوقات فراغت انگیزه ماندن و تلاش در کشور در آنها افزایش یابد و باید جوانان خارج از کشور را با ایجاد فضای سیاسی اجتماعی مناسب جذب کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به نقش زنان در سیاست و جامعه اظهار کرد: بنای من این است ۳۰ درصد مشاغل در اختیار زنان قرار بگیرد و حتما ۵۰ درصد کابینه در اختیار زنان و جوانان باشد. باید از حقوق زنان دفاع شود چراکه زنان کشور ما واقعا افتخارآفرین هستند.

وی افزود: بیش از ۵۰ درصد جمعیت ما زنان غیوری هستند که در جنگ و در مقاومت بودند و در تحریم مقاومت کردند و صدایشان در نیامد. سه سال است مشکلات اقتصادی اجتماعی مردم را تحت فشار قرار داده اما آنها کشورشان را پاس داشتند و باید تشخیص بدهیم با آنها چگونه برخورد کنیم.

همتی با بیان اینکه مساله مهم، شرکت مردم در انتخابات است، گفت: رقابت من با قهر با صندوق است و اگر قهر با صندوق برداشته شود، من رقیبی ندارم و مردم نشان دادند هیچ موقع تصمیم اشتباه نمی‌گیرند و خرد جمعی هیچ موقع اشتباه نمی‌کند.

وی تصریح کرد: این روزها و ۲۸ خرداد حماسه بزرگی اتفاق می‌افتد و باعث افتخار مردم و کشور ما و تقویت استقلال و قدرت منطقه‌ای کشورما می‌شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: سیاست خارجی بسیار مهم است و در دولت آینده توجه جدی به آن خواهم داشت. ما باید منافع ملی را حفظ کنیم. سیاست خارجی مجری سیاست هایی است که منافع ملی را حفظ کند و ما در تعامل با شرق با محور چین و روسیه و ارتباط با غرب که با تعامل و احترام متقابل می‌توان روابط را توسعه داد، می‌توانیم اقدامات خوبی برای تعامل و توسعه داشته باشیم.

وی افزود: ما با تقابل به جایی نمیرسیم و نیاز داریم از انزوایی که ظالمانه توسط قدرت‌های بزرگ بر ما تحمیل کردند، خارج شویم. معیشت مردم با تداوم انزوا، تقابل و تحریم‌ها حل نمی‌شود و اگر فکر می‌کنیم بدون اینها می‌توانیم به توسعه و از بین رفتن فقر برسیم، اشتباه می‌کنیم.

همتی تصریح کرد: در صورتی که کشورمان در دنیا صادرات و واردات و سرمایه‌گذاری خارجی داشته، ایرانی‌ها در خارج فعالیت کرده و منابعشان برگردد، نظام بانکی ما فعالیت گسترده در دنیا داشته باشد به رشد اقتصادی و معیشت مردم خواهیم رسید.

وی بیان کرد: مساله مهمی که در کشور ضعیف شده، سرمایه اجتماعی است که سنگ زیربنای توسعه است و سرمایه اجتماعی که اعتماد بین مردم و دولت و مردم حاکمیت است باید تقویت شود که اکنون این لطمه خورده و مردم اعتمادشان به هم کاهش پیدا کرده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه دولت باید دولت کالای عمومی باشد، گفت: دولت باید در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کند و نباید در جزییات اقتصاد دخالت کند. نباید قیمت‌گذاری کرده و مانع شود.

وی با اشاره به اینکه نکته اصلی و مهم ما تولید است، افزود: باید فضای کسب و کار را برای توسعه تولید مهیا کنیم و باید فضا اصلاح شود. اکنون رتبه ما در فضای کسب و کار قابل قبول نیست و درجه آزادی اقتصادی ما خیلی پایین است.

همتی تصریح کرد: بخش خدمات در کشور ما ارزش افزوده بالایی دارد که به خاطر کرونا آسیب دیده و دولت آینده باید این بخش را به وضعیت بهتری در بیاورد. البته کرونا این حُسن را داشت که شیوه تجارت و تولید را در کشور دگرگون کرد و اکنون فروش و ارتباطات از طریق فضای مجازی توسعه پیدا کرده و با مسیری که می‌رویم دگرگونی جدی در بخش خدمات ایجاد می‌شود وزمینه خوبی برای اشتغال جوانان تحصیلکرده است و رشد اقتصادی ما می‌تواند به این سمت برود

وی بیان کرد: باید به زنجیره‌های تولید اهمیت داده و با گسترش زنجیره تولید می‌توان تولید را به جایی خوبی رساند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهور با اشاره به روابط تجاری خارجی اظهار کرد: توسعه صادرات غیرنفتی خوب بوده و استان‌های ما از جمله کرمان می‌توانند در این زمینه نقش کلیدی داشته باشند. می‌توانیم از طریق گسترش تولیدات صادرات محور کار را پیش ببریم که به اشتغال مناطق صاراتی و افزایش قدرت خرید کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه باید انسداد داخلی را از بین ببریم و انزوای خارجی که به ما تحمیل شده مانع توسعه است، در ادامه تصریح کرد: مردم ما بسیار هوشیار و سیاسی هستند و بینش مردم بسیار بالاست و باید به بینش و نگرش مردم احترام بگذاریم. باید به اقوام و زبان‌های مختلف احترام و در تقویت آن بکوشیم. قدرت فرهنگ ما در توجه به اقوام و بخش‌های مختلف کشور است و این شعار نیست و اعتقاد است که باید در کشور رایج شود.

همتی تصریح کرد: نمی‌توانیم با ایجاد نگرانی در بین اقوام مختلف یا جدا کردن آنها از هم کار را تداوم بدهیم که این کار قدرت ملی ایران را کاهش می‌دهد. قدرت ملی ما یکپارچگی قومیت‌ها و همراهی آنها با هم و وحدت است.

وی بیان کرد: دولت سیزدهم که بنده قصد دارم با اعتماد شما مردم آن را برقرار کنم محورهای اساسی کارش مشخص و محور اول اقتصاد است. نیاز داریم مسائل اساسی اقتصاد کشور را در این چهار سال حل کنیم و باید به رشد اقتصادی مثبت حداقل ۵ درصد در سال برسیم و در تورم تلاش می‌کنیم ظرف چهار سال آن را در محدوده ۸ تا ۱۲ درصد کنترل کنیم و براساس روند شاخص‌ها معتقدم این اعداد محقق می‌شود و اگر بتوانیم تحریم‌ها را به طور کامل حذف کنیم و فاینانس خارجی بیاید بهتر از این می‌شود عمل کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: کنترل تورم به معنای کنترل قدرت خرید مردم است و برای قدرت خرید که آسیب دیده برنامه هایی دارم و افزایش یارانه پرداختی به مردم را انجام می‌دهم اما باید براساس آنچه که امکانات اجازه می‌دهد به مردم قول بدهیم و معتقدم باید اصلاح شود چراکه توزیع درآمد در کشور نامناسب است و باید طی دو سه سال آینده به‌تدریج اصلاح جدی شود و نیاز داریم مردم ما آرامش بیشتری پیدا کرده که در سایه درآمد و رفاه است.

وی اظهار کرد: مردم روی دریای نفت و منابع عظیم هستند و نمی‌توانند این سطح از رفاه را که فقط بخش عظیمی داشته باشند، تحمل کنند.

همتی تصریح کرد: مردم ما مستحق روزهای خوب هستند و باید روابط اقتصادی سالم برقرار و دلایل رشد فساد را ریشه کن کنیم و تصمیماتی که فساد ایجاد می‌کند جلوی آن را بگیریم؛ برخورد با معلول مشکلی از کشور حل نمی‌کند.

منبع خبر

تحریم روابط اقتصای ما را به حالت تعلیق در آورد / دولت نباید در جزییات اقتصاد دخالت کند
www.eghtesadonline.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا