اخبار

برنده‌ها و بازنده‌ها پس از تشکیل دولت جدید اسرائیل چه کسانی هستند؟

برنده‌ها و بازنده‌ها پس از تشکیل دولت جدید اسرائیل چه کسانی هستند؟

ایسنا نوشت:دو تحلیلگر صهیونیستی در گزارشی نوشتند، انتخاب رسمی سی و ششمین دولت این رژیم از سلسله اشتباهات نتانیاهو در طول ۱۲ سال نخست وزیری پرده برداشت.

برنده‌ها و بازنده‌ها پس از تشکیل دولت جدید اسرائیل چه کسانی هستند؟

به گزارش عربی۲۱، تال شالیو و یکی ادامکار، دو تحلیلگر رژیم صهیونیستی در گزارش خود آورده‌اند، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم سابق صهیونیستی صندلی نخست وزیری را واگذار کرد هرچند که محافل راستگرا معتقدند او به زودی به عنوان نخست وزیر برمی‌گردد، چرا که دولت جدید بر پایه لیست یکپارچه عربی “راعام” ننگ و شرمساری بزرگی است. گرچه در دوره طولانی نخست وزیری نتانیاهو هم تمامی رکوردها شکسته شد و او برای طولانی‌ترین مدت در طول عمر رژیم صهیونیستی نخست وزیر شد.

نتانیاهو که با ویروس کرونا و توافقنامه‌های عادی سازی روابط به برخی دستاوردهای مهمی در حوزه امنیت و اقتصاد دست یافت، “شایسته پادشاهی این رژیم” بود اما او در سال‌های اخیر با شکست‌های زیادی روبرو شد و گرچه پایان تلقی کردن عمر سیاسی نتانیاهو زود است اما او با وجود پیوستن به صف مخالفان باز هم آرزو دارد، برگردد و به همین دلیل اولین نبرد او مبارزه با دولت نوپا خواهد بود.

نتانیاهو با هدف تثبیت جایگاه خود دنبال برگزاری انتخابات مقدماتی در سریعترین زمان ممکن است اما اعضای ارشد لیکود با انتخابات مخالف هستند، لذا نبردی جنجالی در راه خواهد بود و نشان خواهد داد که آیا نتانیاهو واقعا ضعیف شده و پایانش نزدیک است یا اینکه این عقب گردی صرف برای بازگشتی دوباره است زیرا وقتی نتانیاهو موفق به تقویت موقعیت خود شود، این کار به او اجازه خواهد داد در انتخابات بعدی قویتر ظاهر شود.

پس از مراسم تحلیف دولت جدید می‌توان برندگان و بازندگان انتخابات اخیر را مشخص کرد؛ چرا که این تحول به ۱۲ سال حکومت نتانیاهو پایان داد و او باید پس از این مدت طولانی صندلی ریاست را ترک کند چرا که بابت اشتباهات نه چندان کمی که به ویژه در سال‌های اخیر مرتکب شده و جایگاهش را متزلزل کرده، با انتقاداتی روبروست.

در مقابل باخت نتانیاهو، پیروز بزرگ میدان آویگدور لیبرمن، رئیس حزب “اسرائیل خانه ما” و وزیر دارایی است که قدرتمندترین مرد دولت محسوب می‌شود و بیش از هر زمان دیگری قویتر خواهد شد، زیرا حزبش ریاست کمیسیون دارایی در کنست را هم برعهده خواهد گرفت و با وجودی که او اعلام کرده در دولتی با حضور احزاب ارتدکس تندرو شرکت نخواهد داشت اما واقعیت این است که او در دولت جدید ریاست وزارت دارایی و کمیسیون دارایی را برعهده خواهد داشت و همین یک مساله نگرانی زیادی برای اتحاد “یهودیت توراتی” و حزب شاس به بار آورده است.

یائیر لاپید، نخست وزیر دو سال پایانی دولت جدید، دو سال و نیم جنگید تا جانشین نتانیاهو شود و به سختی موفق به این کار شد. حتی جنگ علیه غزه رخ داد تا نشان دهد دولت تغییر به ریاست لاپید به زباله دان تاریخ خواهد پیوست اما در نهایت او نخست وزیر و جانشین نتانیاهو شد.

در مقابل لاپید، بنی گانتس، رئیس حزب آبی – سفید و وزیر جنگ در دولت سابق و جدید باخت. درست است که او هشت کرسی کنست را در انتخابات به دست آورد اما آرزو به دل ماند و در این دوره نخست وزیر نخواهد شد.

311311

منبع خبر

برنده‌ها و بازنده‌ها پس از تشکیل دولت جدید اسرائیل چه کسانی هستند؟
www.khabaronline.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا