اخبار

افزایش ناگهانی مرگ و میر کرونایی/کشیده شدن بحث بیماری به مناظره‌ها

افزایش ناگهانی مرگ و میر کرونایی/کشیده شدن بحث بیماری به مناظره‌ها

مناظره های انتخاباتی ریاست جمهوری امروز رنگ و بوی کرونایی داشت و نامزدهای انتخاباتی درباره این بیماری سخنان زیادی عنوان کردند. امروز همچنین افزایش ناگهانی مرگ و میر بیماران هم هشدارآمیز بود.

افزایش ناگهانی مرگ و میر کرونایی/کشیده شدن بحث بیماری به مناظره‌ها

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پای کرونا بالاخره به ماجرای مناظره های انتخاباتی باز شد و نامزدهای ریاست جمهوری درباره اثرات سهمگین این بیماری مرگبار به اقتصاد و جان و سلامت مردم اشاره کردند.

اما به نظر می رسد مردم چندان به توصیه های بهداشتی مانند ماههای گذشته توجهی نشان نمی دهند. در هفته گذشته و در روزهایی که ممنوعیت تردد بین استانی اعلام شده بود شاهد کاهش سفرهای مردم نسبت به دو سال گذشته و نسبت به متوسط تردد خردادماه بودیم اما باز هم ترددها بیشتر از ممنوعیت‌های گذشته بود و به نظر می‌رسد چندان توجهی به مصوبات و محدودیت‌ها نشد.

واقعیت این است که وضعیت سفرهای شهروندان در تعطیلات نیمه خرداد و بی توجهی به بهداشت فردی باعث شده تا امروز باز هم شاهد افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا باشیم.

وزارت بهداشت اعلام کرد از دیروز تا امروز ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۸۴۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۲۱۶ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به دو میلیون و ۹۸۰ هزار و ۱۱۶ نفر رسید. متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۹ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۱ هزار و ۳۶۲ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۵۷۸ هزار و ۲۶۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۶۲۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۰ میلیون و ۹۳۸ هزار و ۳۳۸ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

در راستای وضعیت نابسامان مبتلایان به کرونا امروز استاندار تهران اعلام کرد روند کاهش بستری شدن بیماران کرونایی متوقف شده است. انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا با اشاره به روند بیماری کرونا در استان تهران، اظهار داشت: در چهار روز اخیر روند کاهشی بستری را که قبلا شاهد بودیم کم شده و چند روزی است که تعداد بستری‌ها ثابت مانده است.

وی ادامه داد: این وضعیت نشان‌دهنده ضرورت تشدید نظارت‌ها، مراقبت‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. استاندار تهران عنوان کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زمان تبلیغات انتخاباتی ضروری است که همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و فرمانداران مکلف شدند تا مصوبات ستاد ملی کرونا را رعایت کنند تا پس از ۲۸ خرداد شاهد رشد بیماری نباشیم.

افزایش ناگهانی مرگ و میر بیماران کرونایی/ کشیده شدن بحث بیماری به مناظره‌ها

اخبار مربوط به واکسن هم بخش مهمی از مسایل مربوط به کرونا را مانند روزهای گذشته تشکیل می دهد. در این رابطه سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به اتمام پروژه کلان ساخت واکسن ایرانی “کووبرکت” طی یک هفته آینده و دریافت مجوزهای بالینی و اخلاقی، گفت: بزودی ۱۰ میلیون واکسن کوو ایران برکت به شهروندان تزریق میشود. این امیدواری در حالی داده شد که گزارش های روزانه وزارت بهداشت نشان می دهد که تا روز گذشته بیش از ۴ میلیون و ۹۳۵هزار دوز واکسن کرونا در میان جامعه هدف تزریق شده است.

نکته اینجاست که روند کند توزیع واکسن در بین شهروندان باعث اعتراضات زیادی هم شده است. در این راستا برخی اعضای شورای شهر تهران با انتقاد از روند کند واکسیناسیون شهروندان عنوان کردند دولت و کلیه نهادهای حاکمیتی حفظ حقوق شهروندی که در رأس آن مراقبت از سلامتی و حیات شهروندان است را در دستور کار خود قرار دهند. این اعضای شورا اظهار امیدواری کردند هر چه سریع‌تر جشن پیروزی بر کرونا را در کشور بگیریم.

خبر مهم دیگری که امروز بازخورد زیادی داشته است سخنان دین پرست معاون وزیر کشور است. دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، آخرین وضعیت کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور را اعلام کرد و گفت: در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خرداد ماه ۷۱ درصد مردم در اماکن عمومی از ماسک استفاده می کنند.

نکته مهم دیگری که درباره واکسن زدن بیماران خاص اعلام شد، اعلام محل واکسیناسیون  این بیماران بود. محمد حسن شعبانی رئیس اداره پیوند، سرطان و بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی تهران روز سه شنبه در این ارتباط گفت: بیماران هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، سرطانی، پیوندی، افرادی که بیماری‌های صعب العلاج دارند، با هماهنگی وزارت بهداشت واکسن کرونا را در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که مراجعه می کنند، تزریق می شود و اکنون نیز این واکسیناسیون برای آنها آغاز شده و ادامه دارد.

وی اظهار داشت: واکسیناسیون بیماران خاص، پیوندی و سرطانی بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت انجام می شود و برای بیماران مبتلا به ام اس نیز با انجمن ام اس ایران هماهنگی لازم انجام شده تا اسامی آنها به بیمارستانها برای تزریق واکسن کرونا اعلام شود.

شعبانی تصریح کرد: همچنین به منظور تسهیل خدمت رسانی به این بیماران در امر واکسیناسیون علیه کرونا اقداماتی مانند اینکه بیماران مبتلا به سرطان در هر بیمارستان دانشگاهی تحت درمان هستند  برای تزریق واکسن به همانجا  مراجعه کنند و بیماران نیز با معرفی نامه پزشک می توانند به مراکز درمانی خصوصی و دانشگاهی مراجعه کنند.

وی افزود: بیماران دیالیزی در همان مرکزی که دیالیز می شوند، بیماران پیوند نیز در همان مرکزی که پیوند انجام دادند باید واکسینه شوند.

بر اساس شیوه نامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  واکسیناسیون بیماران خاص،  نادر، صعب العلاج بیماران مبتلا به سرطان که در ۶ ماه گذشته سابقه شیمی درمانی یا رادیوتراپی دارند در اولویت دریافت واکسن هستند و پس از این بیماران، سایر بیماران خاص و صعب العلاج در حال دریافت درمان ها و پیگیری بیماری در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار می گیرند.

افزایش ناگهانی مرگ و میر بیماران کرونایی/ کشیده شدن بحث بیماری به مناظره‌ها

 این بیماران برای دریافت واکسن باید به مراکز درمانی خود مراجعه و تقاصای دریافت واکسن را ارائه کنند. پس از دریافت درخواست های واکسن، آمار بیماران متقاضی واکسن کرونا از طریق مراکز شیمی درمانی و رادیوتراپی اعم از دولتی و غیر دولتی به معاونت های درمان دانشگاههای علوم پزشکی معرفی می شوند یا با معرفی پزشک معالج و گزارش پاتولوژی این بیماران به مراکز منتخب اعلامی از سوی معاونت های درمان ارجاع می شوند.

محل تزریق واکسن به این بیماران همان مراکز دولتی یا غیر دولتی درمانی خودشان است و با هماهنگی معاونت درمان و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تیم واکسیناتور در زمان اعلام شده به آن مرکز مراجعه می کند.

مطلب مهم دیگری هم که درباره واکسیناسیون اعلام شد مصاحبه  خبرآنلاین با رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی است که می‌گوید در حال حاضر واکسن چندانی در کشور وجود ندارد و دلیل آن هم یک چیز است: بدقولی روسیه و چین در تحویل واکسن.

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید در حال حاضر واکسن چندانی در کشور وجود ندارد و دلیل آن هم یک چیز است: بدقولی روسیه و چین در تحویل واکسن. اما او می‌گوید روند تزریق واکسن متوقف نخواهد شد؛ «به نظر می‌رسد محموله جدیدی از واکسن در هفته آینده به کشور وارد شود اما اگر وارد نشود باید فکر جدی در این باره کنیم و تصمیم چالشی را بگیریم. با مذاکراتی که صورت گرفته و قول و قرارهایی گذاشته شده که احتمالا مقداری واکسن از چین یا روسیه تحویل ایران شود. اما در هر صورت من فکر می‌کنم مشکل همچنان پابرجاست.»

ناجی امیدوار است با تولید گسترده واکسن‌های داخلی واکسیناسیون تا آخر امسال تمام شود.

۴۷۲۳۱

منبع خبر

افزایش ناگهانی مرگ و میر کرونایی/کشیده شدن بحث بیماری به مناظره‌ها
www.khabaronline.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا