مجله

چطور شبهای گرم تابستان را بدون کولر سر کنیم ؟

چگونه روز‌های گرم تابستان را بدون کولر سر کنیم؟ 

چگونه روز‌های گرم تابستان را بدون کولر سر کنیم؟ 

این ترفند‌های ساده و کم هزینه کمک‌تان می‌کنند وقتی هوا بسیار گرم است و دسترسی به کولر ندارید، خنک بمانید.

 نفس عمیق بکشید

این بار که احساس گرما کردید چند دقیقه تنفس را تمرین کنید. انجام تمرینات بدون تنفس عمیق ممکن نیست. تنفس درست و عمیق، شیوه‌ی طبیعی بدن ما برای خنک شدن است. رسیدن به ریتم منظم در تنفس می‌تواند به ما احساس خنکی بدهد. زبانتان را لوله کنید و آن را به سمت بالا و وسط بکشید و سپس با دهان‌تان دم بگیرید، نفس‌تان را نگه دارید و به آرامی با بینی بیرون بدهید. این کار را پنج تا ده بار تکرار کنید.

مقداری چای نعنا فلفلی اسپری کنید

مقداری چای نعنا فلفلی دم کنید و سپس آن را در یخچال بگذارید. هر وقت خوب خنک شد آن را در یک بطری اسپری بریزید و روی خودتان را اسپری کنید. منتول موجود در نعنا فلفلی خاصیت خنک کنندگی دارد و به پوست‌تان احساس خنکی مطبوعی می‌دهد.

از لامپ‌های LED استفاده کنید

داخل فضای خانه می‌تواند در روز‌های گرم تابستان بسیار گرم و دم کرده شود. یک راه دیگر برای غلبه بر این گرما این است که لامپ‌های روشنایی‌تان را عوض کنید. در واقع بهتر است از لامپ‌های LED استفاده کنید. این لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های معمولی گرمای خیلی کمتری تولید می‌کنند. همین تغییر ساده می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند، مخصوصا اگر لامپ‌های زیادی در خانه روشن می‌کنید.

برای خودتان کولر درست کنید

چند بطری آب را در فریزر منجمد کنید و آن‌ها را مقابل پنکه زمینی یا پنکه رو میزی‌تان بگذارید و از باد خنک آن لذت ببرید. یک کاسه یخ هم همین کار را خواهد کرد.

مقداری غذای تند بخورید

همین طوری هم هوا گرم است و در حال عرق ریختن‌اید، چرا باید کاری کنید که بیشتر عرق بریزید؟ جواب این است: خوردن غذای تند، گردش خون را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود عرق کنید، بنابراین با خشک شدن این عرق، احساس خنک شدن خواهید کرد. کپسایسین موجود در فلفل‌های تند، بدن را تشویق می‌کند بدون اینکه دمایش را بالا ببرد، عرق کند.

برای خودتان کیسه یخ درست کنید

کیسه یخ در فریزرتان ندارید؟ خودتان درست کنید. یک یا دو فنجان برنج بردارید، آن‌ها را داخل یک جوراب نخی بریزید و در فریزر قرار دهید. بعد از دو ساعت شما کیسه یخ دست ساز خودتان را خواهید داشت.

کیسه یخ را روی نقاط نبض‌تان بگذارید

قرار دادن یک چیز سرد روی نقاط طب فشاری نیز راه دیگری برای کاهش دمای بدن است. نقاط فشاری یا نبض‌ها، نواحی حساسی روی بدن هستند که می‌توانید ضربان آن‌ها را احساس کنید: گردن، مچ دست‌ها و شقیقه‌ها. وقتی کیسه یخ را روی نقاط نبض‌تان می‌گذارید، مغزتان فورا دستور کاهش دمای بدن را صادر می‌کند.

از آلو‌ئه ورا استفاده کنید

شما می‌دانید که آلوئه ورا یکی از راه‌های طبیعی تسکین آفتاب سوختگی است، به این دلیل که خاصیت خنک کنندگی دارد، بنابراین می‌تواند کمک‌تان کند حرارت بدن‌تان را پایین بیاورید. فقط کافیست مقداری ژل آلوئه ورا روی نقاط طب فشاری‌تان بزنید تا مغزتان پیام کاهش دمای بدن را صادر کند.

بالش و ملافه‌های‌تان را خنک کنید

ملافه‌های‌تان را تا کنید و با بالش‌تان در کیسه‌های پلاستیکی قرار دهید و آن‌ها را چند ساعت در فریزر بگذارید. همچنین می‌توانید لباس خواب‌تان را در فریزر قرار دهید! حالا تختخواب خنک‌تان را درست کنید، لباس‌های خنک‌تان را بپوشید و بخوابید!

تشک‌تان را خنک کنید

بالای تشک و زیر ملافه‌های‌تان یک آیس پک ژله‌ای نرم بگذارید، می‌توانید زیر تشک در قسمت زیر پاها، گردن و یا کمرتان هم آیس پک قرار بدهید تا راحت‌تر هم باشید. آیس پکی که دستور درست کردنش را دادیم یادتان هست؟ می‌توانید چند عدد از همان درست کنید و بین ملافه‌های‌تان بگذارید. برنج، سرما را برای مدت طولانی‌تری نگه می‌دارد.

از بالش گندم سیاه استفاده کنید

جنس رختخواب شما برای همه‌ی فصل‌ها مناسب نیست مثلا ممکن است وقتی در خواب هستید گرمای بدن‌تان را در خودش نگه دارد. به جای بالش معمولی از بالش گندم سیاه استفاده کنید که گرمای بدن‌تان را در خودش نگه ندارد و در طول شب احساس هنکی کنید.

دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد هم می‌تواند دمای بدن‌تان را پایین نگه دارد و عرق را از سر و تن‌تان پاک کند.

منبع: سایت راسخون

آخرین خبر

دخترونه زنونه آخرین خبر، مطالب مورد علاقه دختران و خانم های ایران، موضوعات روز دخترونه و زنونه که به آن‌ها نیاز دارید

آخرین خبر

چطور شبهای گرم تابستان را بدون کولر سر کنیم؟

– دست خود را خنک کنيداگر دوست داريد خنک شويد، کافي است که قسمت نبض دستتان را خنک کنيد. کمي آب خنک روي ناحيه مچ، گردن، آرنج، قوزک پا و پشت زانوي تان بريزيد تا احساس خنکي به کل بدن شما منتقل شود.- از روبالشي هاي خنک استفاده کنيدبا اين کار نه تنها انرژي زيادي را ذخيره مي کنيد، بلکه خودتان نيز احساس بسيار راحتي خواهيد داشت زيرا خنکي در قسمت سر مي تواند به نواحي ديگر نيز منتقل شود.- آب بنوشيدعرق کردن زياد در فصل تابستان باعث کم آبي بدن مي شود. پس حتما شب ها آب بنوشيد. هشت ليوان آب در طول روز و بيشتر در شب ها بدن شما را خنک تر نگه مي دارد.- دوش آب گرم بگيريدشايد بعد از عرق کردن اصلاً دلتان نخواهد که دوش آب گرم بگيريد اما جالب است بدانيد که گرمي آب، جريان خون را در دست و پا و رگ هاي زير پوست بهبود بخشيده و متعادل مي کند. در نتيجه گرماي اضافي از بين خواهد رفت و جريان خون شما خنک تر مي شود. بهترين حالت اين است که حداقل يک ساعت قبل از رختخواب، داخل وان آب ولرم حمام بخوابيد تا هنگام خواب احساس خنکي بيشتري داشته باشيد. اگرچه دوش آب سرد براي شما جذاب تر مي باشد اما هنگامي که دوش آب خنک مي گيريد، بدن تان سعي دارد بيش از هميشه از داخل شما را گرم نگه دارد و در نتيجه ميزان دماي بدن و عرق کردن افزايش پيدا مي کند.- ارتفاع را کاهش دهيدزماني که دماي هوا افزايش پيدا مي کند، کمي تختخواب خود را نزديک به زمين کنيد. مي توانيد روي تشک بخوابيد. مثلاً اگر در يک خانه چند طبقه زندگي مي کنيد، طبقه پايين يا زير زمين را براي خوابيدن انتخاب کنيد.- چراغ ها را خاموش کنيدکاملا واضح است که نور چراغ گرما توليد مي کند. خوشبختانه در فصل تابستان تا حدود ساعت 8 الي 9 شب هوا روشن است و مي توانيد از نور طبيعي استفاده کنيد. بعد از تاريکي تعداد لامپ هاي روشن را به حداقل برسانيد.- لباس ها را آويزان کنيدکل اتاق را با آويزان کردن لباس هاي خيس رو به روي يک پنجره باز خنک کنيد. زماني که باد براي خشک کردن لباس ها مي وزد، خنکي و رطوبت لباس ها به شما منتقل خواهد شد.- اجاق گاز را خاموش کنيدتابستان اصلا زمان مناسبي براي درست کردن مرغ سوخاري نيست. پس بهتر است تا جايي که مي توانيد ميزان استفاده از اجاق گازتان را کاهش دهيد.- غذاي سنگين نخوريدبه جاي يک وعده غذايي سنگين و بزرگ به دنبال وعده هاي غذايي سبک تر بگرديد که سوخت و ساز را راحت تر مي کند. زماني که يک وعده غذاي سنگين مصرف مي کنيد، بدن شما انرژي زيادي را براي سوخت و ساز چربي و کربوهيدرات به کار مي گيرد. مثلا مصرف غذاهايي مثل استيک هنگام شب هاي گرم تابستان، اصلا مناسب نيست و به جاي آن مصرف ميوه و سبزيجات را افزايش دهيد.

– در حياط خانه چادر بزنيداگر خانه ويلايي داريد، مي توانيد در تراس، حياط و يا حياط خلوت چادر بزنيد و داخل آن بخوابيد تا هواي آزاد شما را خنک تر نگه دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديدinstagram.com/akharinkhabar

10 راه حل برای شکست دادن گرمای تابستان

10 راه حل هوشمندانه که باعث می شود در تابستان بدون استفاده از کولر گرما را شکست دهید، از جمله موضوعاتی است که به بررسی آن می پردازیم

10 راه حل برای شکست دادن گرمای تابستان

چگونه گرمای تابستان را تحمل کنیم؟ در این مقاله 10 نکته آسان و در عین حال کاربردی برای غلبه بر گرمای تابستان وجود دارد که به شما کمک می‌کند گرمای تابستان را قابل تحمل‌تر کنید. آب و هوای فصلی تابستان می‌تواند، بسیار آزار دهنده باشد و زندگی شما را دشوار کند. با وجود این، ترفندهایی برای حل این مشکل وجود دارد، که مزاج‌های سخت را نیز رام می‌کند. هر وقت به تابستان فکر می‌کنیم، به پیک نیک، رفتن به ساحل و نوشیدنی های خنک یاد آوری می‌ شود. اما هوای گرم یک نقطه ضعف دارد. بله، ما در مورد روزهایی صحبت می‌کنیم که گرما و رطوبت آنقدر زیاد است که نمی‌توان آرام نشست، چه برسد به اینکه شب بخوابید. راه حل واضح برای حل مشکل گرما و خواب راحت، استفاده از سیستم تهویه مطبوع مانند کولر گازی یا کولر آبی است.

برخی از این وسایل به قدری پیشرفته هستند، که هوای اتاق خواب را تا دمای مطلوب برای خواب پایین می‌آورند و آن را ثابت نگه می‌دارند. اما استفاده از چنین سیستم‌های پیشرفته‌ای در پایان ماه صورت حساب سنگینی را به همراه دارد. بنابراین یک فرد با درآمد معمولی چه کاری باید انجام دهد؟ پشت سر گذاشتن تابستان گرم بدون کولر غیرممکن به نظر می‌رسد، اما به یاد داشته باشید، پدربزرگ و مادربزرگ‌های ما همیشه این کار را می کردند! به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بدانید در صورت نبودن کولر چه کاری می‌توانید انجام دهید. و همچنین در صورت وجود کولر و استفاده از آن اگر با مشکلی رو به رو شدید و سوالی در این زمینه داشتید، می توانید به آسانی از کارشناسان ما در واحد آموزش نصب کولر گازی راهنمایی بخواهید.

وقتی دمای هوا در شب کاهش نمی‌یابد، گرما می‌تواند خواب را مختل کند. یکی از راه‌حل‌های سریع این است، که بالش خود را در یک کیسه پلاستیکی بگذارید و به مدت 10 دقیقه در فریزر قرار دهید. اگر فریزر شما از قبل پر است، فقط با فریز کردن روبالشی خود می‌توانید این کار را انجام دهید. یخ زدن سریع یک اثر خنک کننده موقت ایجاد می‌کند که ممکن است به شما کمک کند بخوابید. همچنین می توانید یک روبالشی اضافی هم در فریزر نگه دارید، تا اگر در نیمه‌های شب از خواب بیدار شدید، بتوانید سریع از آن استفاده کنید. شما می‌توانید از پوسته گندم سیاه نیز استفاده کنید. چاشنی گندم سیاه اجازه می‌دهد تا هوای در سراسر بالش گردش کند، به این معنی که گرمای بدن را کمتر از بالش های فومی نگه می دارد و شما را خنک تر نگه می‌دارد.

15 راه حل هوشمندانه که به شما کمک می‌کند، تا گرمای تابستان را بدون کولر شکست دهید

حتما بخوانید: آیا کولر گازی ایران رادیاتور اینورتر دارد؟

انتخاب‌های هوشمندانه در فضای باز به شما کمک می‌کند در تمام تابستان خنک بمانید. کاشت درختان و درختچه‌ها در فضای باز می‌تواند تا 25 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند. درختان در روزهای گرم تابستان از پرتوهای سوزان خورشید سایه می‌اندازند و نسیم خنکی را در شب به ارمغان می آورند و غلبه بر گرمای تابستان را ممکن می‌سازند. شما می توانید در قسمتی از خانه، درختان کوتاه تری بکارید. این به انحراف نور خورشید در اواخر بعد از ظهر که افق کم است کمک می کند. درختان بلند و بالغ با تاج‌های پهن برای ضلع جنوبی خانه بهترین هستند زیرا زمانی که خورشید در آسمان بالاتر است سایه ایجاد می کنند.

استفاده از روش به اصطلاح مصری باعث خنک نگه داشتن شما در شب‌های گرم می شود. یک ملحفه تخت یا حوله حمام بزرگ را با آب خنک خیس کنید و آن را فشار دهید یا در چرخش ماشین لباسشویی خود بگذارید، تا مرطوب شود اما چکه نکند. این پتوی جدید شما خواهد بود. یک بطری اسپری پر از آب و مقدار کمی الکل مالشی را در کنار تخت خود نگه دارید: اگر گرم از خواب بیدار شدید، به ملحفه یک اسپری اضافی بزنید. ایده دیگر در همین راستا این است که یک ملحفه را خیس کنید و در هم بچرخانید، سپس آن را در مقابل پنجره باز نزدیک تخت خود آویزان کنید تا نسیمی لذت بخش‌تر شود.

15 راه حل هوشمندانه که به شما کمک می‌کند، تا گرمای تابستان را بدون کولر شکست دهید

حتما بخوانید: راهنمای جامع مشکلات شایع کولر گازی

زمانی که به خانه می رسید و هوا گرم است به سرعت، یک دستمال کاغذی را زیر شیر آب سرد بگیرید، آن را دور قوطی یا بطری بپیچید و در فریزر قرار دهید. در عرض 15 دقیقه یا کمتر، نوشیدنی شما تا حد کمال خنک می‌شود. به نظر شما علت چیست؟ دانشمندان متعددی در این زمینه تحقیق کرده‌اند، اما یک توضیح آسان برای آن این است که آب روی حوله تبخیر می‌شود و گرما را از بطری می‌گیرد و آن را سریع‌تر سرد می‌کند.

10 راه حل هوشمندانه که به شما کمک می‌کند، تا گرمای تابستان را بدون کولر شکست دهید

استفاده از پنکه سقفی در حین کارکرد کولر گازی می‌تواند اثر خنک کننده را دوچندان کند. AC دمای هوا را کاهش می‌دهد و فن هوای خنک را در سراسر اتاق به گردش در می آورد. افزایش گردش هوا باعث ایجاد خنکی باد می شود که به شما امکان می دهد AC را در دمای بالاتر و در عین حال خنک نگه دارید.

10 راه حل هوشمندانه که به شما کمک می‌کند، تا گرمای تابستان را بدون کولر شکست دهید

یک کاسه پر از یخ را جلوی پنکه بگذارید. همانطور که یخ آب می‌شود، فن هوای خنک‎‌‌تری را به سمت شما می‌دمد. البته، برای بهره مندی از مزایا، باید نسبتاً نزدیک باشید. بهترین گزینه این است که این را زمانی که پشت میز کار خود مشغول به کار هستید امتحان کنید، یا در حین آشپزی، نزدیک به اجاق گاز روی پیشخوان آشپزخانه خود قرار دهید.

15 راه حل هوشمندانه که به شما کمک می‌کند، تا گرمای تابستان را بدون کولر شکست دهید

لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی و حتی لامپ‌های استاندارد خانه شما را گرم می کنند، بنابراین تا حد امکان آنها را روشن نکنید. ماشین لباسشویی را فقط زمانی که نیاز دارید، روشن کنید. در عوض، ظروف را در سینک بشویید و بگذارید در هوا خشک شوند. از فر و صفحه اجاق گاز دوری کنید و به جای آن از مایکروویو یا گریل استفاده کنید. با صرف غذا در فضای باز و بردن لپ تاپ خود به پاسیو، گرمای بیشتری را از خانه دور نگه دارید.

15 راه حل هوشمندانه که به شما کمک می‌کند، تا گرمای تابستان را بدون کولر شکست دهید

تهویه متقابل همه چیز در مورد تنظیم جریان هوا است. ممکن است کنترلی بر محل درها و پنجره‌های خانه خود نداشته باشید، اما می‌توانید قرار دادن فن هوشمند را تمرین کنید تا هوا را به نفع خود هدایت کنید. یک پنکه جعبه ای بزرگ را جلوی پنجره قرار دهید، طرف دمنده را به داخل، و یک پنکه دیگر را در پنجره طرف مقابل فضا قرار دهید، با این کار هوا به سمت بیرون می وزد تا هوای گرم داخلی را خارج کند. در صورت لزوم، فن های رومیزی را در بین آن ها قرار دهید تا هوای خنک جریان داشته باشد.

10 راه حل هوشمندانه که به شما کمک می‌کند، تا گرمای تابستان را بدون کولر شکست دهید

نزدیک به 30 درصد گرمای ناخواسته از طریق پنجره ها وارد خانه شما می شود (مخصوصاً پنجره های رو به جنوب و غرب)، بنابراین وقتی در خانه نیستید آنها را بسته نگه دارید. قرار دادن سایه ها، پرده ها، پرده ها و کرکره ها می تواند دمای اتاق را تا 20 درجه کاهش دهد. در اتاق‌هایی که دارای واحد پنجره یا تهویه مطبوع قابل حمل هستند، هنگام روشن بودن AC درب را بسته نگه دارید و از درب‌ها استفاده کنید تا اعضای چهارپا خانواده سر خود را به داخل مناطق بسته نبرند.

10 راه حل هوشمندانه که به شما کمک می‌کند، تا گرمای تابستان را بدون کولر شکست دهید

برای خنک کردن بهینه در طول تابستان، هوا باید مستقیماً به سمت پایین و نه به سمت سقف هدایت شود. کار کردن پنکه سقفی در جهت خلاف جهت عقربه‌های ساعت، باعث این کار می شود. جریان هوای تولید شده، یک اثر باد سرد ایجاد می‌کند، که همین به شما احساس خنکی می‌دهد. حتما سرعت فن را با گرم شدن هوا تنظیم کنید. هر چه هوا گرمتر باشد سرعت آن بیشتر می‌شود. و به یاد داشته باشید که وقتی از پنکه‌های سقفی استفاده می کنید، می توانید ترموستات AC خود را کمی بالاتر قرار دهید.

10 راه حل هوشمندانه که به شما کمک می‌کند، تا گرمای تابستان را بدون کولر شکست دهید

با این نکات ذکر شده شما می‌توانید بر گرمای تابستان را غلبه کنید. دمای زمین هر ساله در حال افزایش است که منجر به تابستان‌های گرم تر و طولانی تر می شود. همچنین مقابله با گرمای تابستان می‌تواند بسیار دشوار باشد. امیدواریم نکات ذکر شده در بالا به شما در کاهش تاثیر آن و جلوگیری از استرس گرمایی کمک کند. به یاد داشته باشید که هیدراته ماندن، پوشیدن لباس های سبک و راحت، و استفاده از فناوری هوشمند کلید خنک ماندن در تابستان است. اگرچه استراحت در فضای باز پس از یک زمستان سخت و سرد که دمای هوا به بالای 30 درجه سانتیگراد می‎‌رسد، احساس خوبی دارد، اما شما چیزی جز یک مکان خنک و راحت در گوشه خانه نمی‌خواهید. با این حال، غلبه بر گرمای شدید تابستان و حفظ دمای ایده آل در خانه یک کار چالش برانگیز است. البته همیشه گزینه روشن کردن سیستم خنک کننده وجود دارد، اما همان طور که گفتیم هزینه‌های بالا و اتلاف انرژی باعث می‌شود گزینه‌های دیگری را هم در نظر بگیرید.

کلمات کلیدی

سبک زندگی , خانه داری

چطور شبهای گرم تابستان را بدون کولر سر کنیم ؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا