زندگی

درخواست کمک یک میلیون فرانکی از صلیب سرخ برای مقابله با خشکسالی

درخواست کمک یک میلیون فرانکی از صلیب سرخ برای مقابله با خشکسالی

اسفندیار از درخواست کمک یک میلیون فرانکی از فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر خبر داد.

درخواست کمک یک میلیون فرانکی از صلیب سرخ برای مقابله با خشکسالی

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حسن اسفندیار مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی با اشاره به اینکه یکی از وظایف معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه در جمعیت هلال احمر این است که بتواند تسهیلات لازم را در تعاملات و همکاری‌های بین المللی جمعیت فراهم کند، اظهار کرد:  این امر کمک می‌کند تا بتوان برخی چالش‌های موجود در کشور را به کمک نهاد‌های بین المللی حل و فصل کنیم.

وی افزود: توانمندی قابل توجه ایران در عرصه بهداشت و درمان اضطراری سبب شده تا جمعیت هلال احمر ایران بتواند نقش آفرینی مثبتی در سوانح برون مرزی داشته باشد.

اسفندیار ادامه داد: امروز با توجه به استقرار نماینده فدراسیون بین المللی در ایران تلاش می‌شود تا چالش‌ها و بحران‌های پیش رو با تعاملات بین المللی حل و فصل شود. یکی از این چالش‌ها که امروز نیز کشور ما را به صورت جدی تهدید می‌کند، مقوله تغییرات اقلیم و آب و هواست. ایران نیز از ابتدای سال ۹۸ به شدت درگیر این تغییر اقلیم شده به گونه‌ای که اثرات آن را در زندگی روزمره خود مشاهده می‌کنیم، بخشی از این تاثیرات با سیل‌های نوروز دو سال پیش آغاز شد.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر گفت: پس از بروز سیل‌های ویرانگر فروردین ۹۸ که خسارت‌های زیادی را به کشور تحمیل کرد، خشکسالی در شرق و جنوب کشور تداوم پیدا کرد، از این رو در راستای مقابله با این پدیده در تلاش هستیم تا از امکانات فدراسیون بین المللی استفاده بیشتری داشته باشیم. درخواستی در همین راستا تحت عنوان صندوق امداد اضطراری ارائه شد تا چهار استان کشور که بیشتر درگیر مساله خشکسالی هستند، تحت پوشش این برنامه قرار گیرند. خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان امروز در اولویت برای آغاز مرحله نخست این طرح هستند.

وی افزود: در راستای کمک به این استان‌ها پروپوزالی آماده شده و مبلغ یک میلیون فرانک سوئیس در مرحله اول درخواست شده است که این مبلغ در صورت تخصیص به مقوله معیشت خانوار‌های متاثر، تامین منابع آب شرب و توسعه زیرساخت‌های آبرسانی در این مناطق اختصاص خواهد یافت. در مرحله دوم کمک‌های بین المللی بیشتری برای مناطق محروم در استان‌های مذکور درخواست خواهد شد. در همین راستا ارزیابی میدانی صورت می‌پذیرد و هر استان اطلاعات دقیق و جزئی از سطح آسیب دیدگی را برای فدراسیون ارسال می‌کند.

مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی با تاکید بر وقوع فاجعه به دنبال خشکسالی در برخی مناطق این چهار استان اظهار کرد: امروز شاهد هستیم به دنبال خشکسالی، برخی روستا‌ها تخلیه شده و مردم به حاشیه شهر‌ها مهاجرت کرده و معضلاتی به دنبال این اتفاق رقم خورده است. این اقدام هم گره‌ای از مشکلات مردم باز می‌کند و هم اقدامی جدی خواهد بود که می‌تواند اعتباری منحصربفرد به جمعیت هلال احمر در سطح بین المللی بخشد.

اسفندیار خاطرنشان کرد: مقابله با خشکسالی و تامین منابع آب برای مناطق آسیب دیده از دیرباز در هلال احمر سابقه داشته و در سال ۷۹ پروژه‌ای در همین رابطه به مدت پنج سال در استان سیستان و بلوچستان عملیاتی شد و اقدامات موثری در آن استان به انجام رسید که علاوه بر ساکنین ایرانی، اتباع خارجی ساکن در آن مناطق نیز از این خدمات بهره‌مند شدند. 

وی تصریح کرد: خشکسالی یک پدیده و حادثه ناگهانی نیست بلکه به صورت تدریجی و مداوم پدیدار می‌شود و به تدریج زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد که این امر خشکسالی را با حوادث دفعی که به صورت ناگهانی زندگی‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، متمایز می‌سازد، اما نتیجه آن بروز اختلال در زندگی مردم است.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر با اشاره به مغفول ماندن خشکسالی در کشور ادامه داد: پروژه‌ای که امروز در دستور کار قرار گرفته است می‌تواند سبب شود تا مسئولان کشوری نیز نگاهی جدی‌تر به مقوله خشکسالی بیندازند. در همین راستا جمعیت هلال احمر همکاری‌های خود را با سازمان‌های همکار بیرونی از جمله وزارت نیرو، سازمان هواشناسی و سازمان مدیریت بحران آغاز کرده تا این طرح با بررسی تمامی جوانب انجام پذیرد.

مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی در پایان گفت: در راستای بهره گیری از تحقیقات علمی و به روز، از تحقیقات آکادمیک دانشگاه اصفهان نیز بهره برداری شده است تا بتوان پروژه‌ای دقیق و علمی را در دستور کار قرار داد، لذا در نظر است طبق برنامه ریزی انجام شده، بتوان از تمامی ظرفیت‌ها در راستای کمک به مردم استان‌هایی که در معرض خشکسالی قرار گرفته اند، استفاده کرد.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام/

منبع

درخواست کمک یک میلیون فرانکی از صلیب سرخ برای مقابله با خشکسالی
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا