زندگی

تاریخ‌سازی جمالی از حافظه ورزش ایران پاک نخواهد شد

تاریخ‌سازی جمالی از حافظه ورزش ایران پاک نخواهد شد

تهران- ایرنا- مشاور فنی تیم ملی وزنه‌برداری زنان گفت: پیکارهای وزنه‌برداری قهرمانی جوانان جهان در ازبکستان جایی برای قدرت‌نمایی دختر ایرانی بود و او با کسب مدال برنز جهان، نامش را در ورزش ایران جاودانه کرد.

تاریخ‌سازی جمالی از حافظه ورزش ایران پاک نخواهد شد

به گزارش ایرنا، «یکتا جمالی» وزنه‌بردار دسته ۸۷ کیلوگرم تیم ملی جوانان دختر ایران در پیکارهای جهانی کاری کرد کارستان. او توانست با ثبت وزنه ۹۲ کیلوگرم در حرکت یک‌ضرب، ۱۱۶ کیلوگرم در حرکت دوضرب و مجموع ۲۰۸ کیلوگرم به سه مدال برنز دست یابد و اولین مدال‌های تاریخ وزنه‌برداری زنان کشورمان را در مسابقات جهانی کسب کند.

جمالی در مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جوانان جهان در ازبکستان به نخستین زن ایرانی تبدیل شد که توانست یکی از سکوهای سه‌گانه وزنه‌برداری را فتح کند و با کسب مدال برنز  علاقه‌مندان به این رشته را نسبت به آینده امیدوار نگه دارد. مسابقات قهرمانی وزنه‌برداری جوانان جهان از دوم خرداد در تاشکند ازبکستان آغاز و تا دهم ادامه دارد.

«اکبر خورشیدی» مشاور فنی تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره موفقیت جوان ایرانی در مسابقات ازبکستان اظهار داشت: این‌یک اتفاق مهم و بی‌نظیر در ورزش زنان است. برخی تصور می‌کردند که وزنه‌برداری زنان نمادین و تنها به چند اعزام ختم خواهد شد اما دختر ایرانی در تاشکند کاری را انجام داد که بی‌نظیر بود. وی با وجود سن کم توانست در میان مدعیان به سکوی سوم این رقابت‌ها برسد و هر ۶ حرکت خود در دسته ۸۷ کیلوگرم را به‌ درستی انجام دهد.

وی ادامه داد: زمانی اهمیت کار جمالی بیش از همیشه است که وی تنها ۱۶ سال دارد و در رده سنی نوجوانان باید حضور یاید اما با تلاش و همت مثال‌زدنی توانست در جمع جوانان جهان قدرت‌نمایی کند. این آغاز راه توسعه وزنه‌برداری زنان ایران است. تاریخ‌سازی جمالی از حافظه ورزش ایران پاک نخواهد شد بلکه چراغ راهی برای سایر دختران ایرانی است.

این کارشناس حوزه وزنه‌برداری در پایان با اشاره به اعزام‌های متوالی زنان به تورنمنت‌های بزرگ گفت: باید از وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون تشکر کنیم این‌یک کار ماندگار بود. زنان ایرانی با حضور در تورنمنت‌های جهانی اعتماد به‌ نفس لازم را به دست خواهند آورد. البته «یکتا جمالی» نخستین اعزام برون‌مرزی خود را تجربه کرد و این نتیجه برای نخستین اعزام فوق‌العاده است.

او در زمینه بازتاب این موفقیت در سطح مسابقات اظهار داشت: باور شدنی نبود تمام توجهات به سمت جمالی بود کسی باور نمی‌کرد، ولی در پایان رقابت‌های دسته ۸۷ کیلوگرم همه برای تبریک آمدند. حتی «محمد جلود» دبیرکل فدراسیون بین‌المللی از این موفقیت شگفت زده شد و جایزه نقدی برای خانم جمالی در نظر گرفت. «شکرالله محمودوف» دبیر فدراسیون وزنه‌برداری ازبکستان که مسوول برگزاری رقابت‌ها است هم در جشن ما بود.

تاریخ‌سازی جمالی از حافظه ورزش ایران پاک نخواهد شد

منبع

تاریخ‌سازی جمالی از حافظه ورزش ایران پاک نخواهد شد
www.irna.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا