مجله زندگی

چگونه گربه جدید را وارد خانه کرده و با گربه قبلی دوست کنیم؟

چگونه گربه جدید را وارد خانه کرده و با گربه قبلی دوست کنیم؟

آوردن یک گربه جدید به خانه می تواند باعث بیدار شدن حس قلمروطلبی در گربه ای که در خانه دارید شود و این اغلب به معنای جنگ است. اگر اخیراً گربه جدیدی به اعضای خانواده شما اضافه شده است و یا قصد دارید گربه جدیدی را به خانه بیاورید حتماً این راهنما را مطالعه کنید.

چگونه گربه جدید را وارد خانه کرده و با گربه قبلی دوست کنیم؟

امروزه خانواده ها علاقه به نگهداری بیش از یک گربه را دارند لذا فهمیدن رفتارهای اجتماعی گربه ها و ساختار آن به خانواده ها در نگهداری آنها کمک می کند. اما مشکل از آنجا شروع می شود که گربه جدید به قلمرو گربه دیگر وارد می شود.

در ابتدا تصور می شد که گربه ها تنها زندگی می کنند و تنها جهت جفت گیری اجتماع می کنند، اما امروزه مشخص شده است که سیستم رفتارهای اجتماعی گربه ها انعطاف پذیر است و مجموعه ای از رفتارها به گربه امکان زندگی تنها یا اجتماعی را می دهد. در این مطلب به بررسی چگونه وارد کردن گربه ای جدید به محیطی که گربه ای در آن زندگی می کند، می پردازیم.

نگهداری گربه در ابتدا به دلیل بازیگوش بودن یا صرف وقت زیاد ممکن است کمی برایتان سخت باشد اما پس از مدتی دیگر نمی تواندی از گربه ی خود دل بکنید.

در مورد گربه ی دوم هم می تواند همین اتفاق بیوفتد و از طرفی گربه ی شما یک هم بازی پیدا می کند!

طی تحقیقات انجام شده دو گربه در کنار یکدیگر در یک مکان امن که نیازی به جنگیدن برای غذای خود ندارند با هم دوست می شوند و از نظر ذهنی و روانی و فیزیکی برای جفتشان مفید است که در محیط زندگی خود تنها نیستند.

گربه ها همچنین با حیوانات خانگی دیگر مانند سگ و پرنده ها هم اخت می شوند و با دانستن چند نکته ی ساده می توانید این امکان را برای حیواناتتان یا فرزندتان فراهم کنید.

از دیگر مزایای این کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شما گربه ای در خانه دارید و حالا به هر دلیلی می خواهید سرپرستی یک گربه جدید رو به عهده بگیرید. ممکن است نگران این موضوع باشید که گربه شما نتواند ورود عضو جدید به خانواده را تحمل کند. گربه ها موجوداتی هستند که برای خود قلمرو دارند به همین دلیل ممکن است چند هفته طول بکشد تا گربه اتان به گربه جدید خو بگیرد. البته همیشه این موضوع مصداق ندارد. مثلا بعضی گربه ها خیلی خونسرد و آرام هستند و به سرعت گربه جدید را می پذیرند، اما برخی گربه ها به شدت با گربه جدید برخورد کرده و حتی چند هفته بعد از ورود عضو جدید خانواده به محض برخورد با اون شروع به غر غر کردن می کنند. گربه ها موجوداتی عاشق عادات و روزمرگی هستند. معرفی هر چیز جدیدی که باعث عوض شدن روال زندگی آنها شود باعث وارد شدن استرس به آن ها می شود. کلید یک معرفی موفق این است که این کار به آرامی و مرحله به مرحله انجام شود. این به این معنی است که اگر شما یک دفعه گربه جدیدی رو جلوی گربه قبلی خود بگذارید می توانید منتظر یک فاجعه باشید!

دو گربه

از آنجایی که خصوصیات اخلاقی گربه ها با هم متفاوت می باشد، نتیجه این ملاقات حیاتی قابل پیش بینی نیست. آنها ممکن است شروع به هیس هیس یا غر غر کردن نموده، سعی کنند همدیگر را چنگ بزنند. حتی ممکن است گربه شما از آن موقعیت فرار کرده و به اتاق دیگری برود. به این عکس العمل ها دقت کنید. اگر مشاهده کردید گربه شما بدون بروز هیچ نشانی از خشونت صرفا کنجکاو است، آنگاه در باکس را باز کرده اجازه دهید گربه جدید در صورتیکه خواست از آن بیرون بیاید. حواستان به عکس العمل ها باشد. تا زمانی که احساس نکرده اید یکی از گربه ها در معرض خطر آسیب دیدگی می باشد، دخالت نکنید. اگر دیدید گربه ها نشانه هایی از خشونت بروز می دهند گربه جدید را داخل باکس قرار داده و به اتاقش ببرید و مراسم ملاقات حضوری را فردای آنروز دوباره تکرار کنید. تکرار اینکار حتی ممکن است 2 تا 3 هفته ضروری باشد تا زمانی که گربه شما بطور کامل عضو جدید را بپذیرد. بعضی گربه ها در هنگام ورود یک گربه جدید به منزل، رفتار های عجیبی از خود بروز می دهند. آنها ممکن است عصبی و چموش شوند یا اینکه با نگرانی شروع به راه رفتن در خانه کنند. ممکن است در زیر تخت پنهان شده و رفتارهای غیر اجتماعی از خود بروز دهند. اینها رفتارها موقتی می باشند و بعد از 2 تا 3 هفته رفتارهای قبلی خود را از سر میگیرند. بعضی از گربه ها با سایر گربه ها به هیچ عنوان “دوست” نمی شوند و نهایتا با نادیده گرفتن سایر گربه ها فقط وجودشان را تحمل می کنند.

بسیاری از گربه ها حضور یک گربه دیگر در منزل را تحمل نمی کنند. این جنگ و کشمکش دائمی در منزل برای صاحبین آن ها بسیار عذاب آور بوده و ممکن است خطرات بسیار زیادی هم برای خود حیوانات در پی داشته باشد.

در ادامه مقاله دلایل عدم سازش گربه ها با هم و راه حلی برای دوست شدن دو گربه ارائه می کنیم.

مهم ترین علت عدم سازش گربه ها در خانه با یکدیگر، اجتماعی نشدن گربه ها در دوران کودکی هست.

گربه ها لازم است در سن پایین با بقیه حیوانات و افراد مختلف در ارتباط باشند تا به حضور آنان در محیط عادت کنند. در صورت عدم انجام این کار در سنین پایین گربه ها به سختی حضور یک حیوان یا گربه دیگر را تحمل خواهند کرد.

قلمرو طلبی در گربه هاگربه ها حیواناتی قلمرو طلب هستند. بعضی از گربه ها تمایل دارند دست به اشغال قلمرو بقیه گربه ها بزنند. ولی بعضی دیگر همواره سعی می کنند قلمرو خود را با یک فاصله امن با قلمرو دیگر گربه ها حفظ کنند. (رفتار قلمرو طلبی گربه ها مانند انسان ها در طول تاریخ هست !)

برای دو گربه نر و یا دو گربه ماده به اشتراک گذاری یک فضا به عنوان قلمرو مشترک کار بسیار دشواری خواهد بود( مثل آدم ها !). به خصوص اینکه آن قلمرو محیط کوچکی مانند یک آپارتمان باشد که کل طول روز هر دو حیوان در حال مشاهده همدیگر هستند.

قبل از آوردن یک گربه جدیدباید روحیات گربه فعلی خود را به خوبی بشناسیم و سپس گربه ای را بیاوریم به خونه که خصوصیات اخلاقی متناسبی با گربه فعلی ما دارد. در غیر این صورت شاهد جدال های عجیب این دو موجود دوست داشتنی می شویم و حتی در بسیاری از مواقع این جدال ها ممکن است منجر به زخمی شدن یکی از آنها شود.

تغییرات فیزیولوژیک خاص نیز ممکن است باعث تغییر رفتار و عدم سازگاری حیوان ها با هم شود. به عنوان مثال گربه ماده ای که دارای توله هست رفتار خشنی را نسبت به بقیه گربه ها پیدا خواهد کرد و اجازه نزدیک شدن حیوانات دیگر را به لانه بچه ها نخواهد داد و ما شاهد رفتار تهاجمی از سمت او هستیم.

منبع

چگونه گربه جدید را وارد خانه کرده و با گربه قبلی دوست کنیم؟
saednews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا