مجله زندگی

لادن طباطبایی

لادن طباطبایی

بیش از سه سال از خروج ما از ایران میگذره و دو سال و نیم‌ هست که ساکن آمریکا هستیم. من بخاطر اینکه دخترم کارش به آسایشگاه نرسه، ناچار به ترک ایران شدم. نه بخاطر اینکه در ایران شرایط آموزش نبود، بلکه بخاطر اینکه پدر ایشون مخالف آموزش سها بود.

لادن طباطبایی

بیش از سه سال از خروج ما از ایران میگذره و دو سال و نیم‌ هست که ساکن آمریکا هستیم. من بخاطر اینکه دخترم کارش به آسایشگاه نرسه، ناچار به ترک ایران شدم. نه بخاطر اینکه در ایران شرایط آموزش نبود، بلکه بخاطر اینکه پدر ایشون مخالف آموزش سها بود.

لادن طباطبایی متولد ۹ اردیبهشت ۱۳۴۹ در تهران است. لادن طباطبایی بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایران است.لادن طباطبایی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در رشته تئاتر فارغ‌التحصیل شده‌است. دختر لادن طباطبایی به اوتیسم مبتلاست. لادن طباطبایی به آمریکا مهاجرت کرد.

هرچه من کلاس و تراپی برای سها فراهم میکردم، با دوری های سه ماهه، شش ماهه و یکساله ای که به خواست پدر انجام میشد، بی ثمر میشد. هر چه سها بزرگتر میشد، پرخاشگری اش بیشتر میشد. تا پنج شش سالگی، نهایتا خودش رو مینداخت زمین و جیغ میکشید.

بزرگتر که شد چنگ مینداخت، کم کم قویتر میشد و کنترلش سخت تر. بدون یک برنامه آموزشی و نظارت درست، داشت روز به روز بدتر میشد. در گیر و دار لج و لجبازی و اثبات بابای مهربون و مامان بده، بچه داشت نابود میشد. چاره ای نداشتم. برنامه ریزی دقیق و دراز مدتی رو در پیش گرفتم که اولین قربانی اش عشق به حرفه ام بود… رفتم و اومدم و به هر بدبختی و التماس و صبوری که بود اجازه خروج از کشور سها رو به شرط عدم بازگشت گرفتم.

لادن طباطبایی

در این بین دلشوره ها ، تنهایی ها، تهمت ها، متلک ها و… به جون خریدم. وقتی با هزار مصیبت از وسط عملیات انتحاری ترکیه، خودمونو رسوندم آمریکا، میدونستم تازه اول راهم. هر چند مثلا زبان بلد بودم، اما به شدت غریب و تنها بودم. گیج خوردن ها کلافگی ها، سیستم کاملا متفاوت اداری و بانکی، حیرانی… باید میجنگیدم، پس باید قوانین رو یاد میگرفتم. قدم به قدم ، با حوصله… در آستانه پنجاه سالگی ، تطبیق,کار چندان ساده ای نیست.

مهاجرت، یعنی شروع از صفر، با زبان و فرهنگی که نمیشناسی. اما بین کسانی که همگی مثل تو هستند، تو میتونی بهترین باشی. مشروط براینکه حق و حقوق قانونیت رو بشناسی … دو هفته پیش تفاوت بین گریه کردن و اشک ریختن رو فهمیدم.

سه روز تمام بی اختیار اشکم سرازیر بود. غذا میپختم، خرید میکردم، لباس میشستم… فرقی نمیکرد. تک تک سلولهای بدنم فریاد میزد. با هر بار چنگی که سها میزد، انگار قلبم رو پاره میکرد… امروز اما روز زیباییه. موفق شدم چیزی رو که پنج سال به امیدش خوابیدم و پاشدم، برای سها بگیرم. یک پلان آموزشی جامع و درست که آینده مطمئنی رو برای سها رقم بزنه، اگر خدا بخواد.

نمیدونم زندگی چه چیزهایی برامون خواهد داشت. اما اینو میدونم که آخرین لحظه قبل از طلوع خورشید، سیاهترینه… پ.ن.یک زندگی یک بسته کامل از انتخابه… بسته هیچ دو نفری مثل هم نیست. مجموعه انتخاب هر شخص، اگر در جهت هدفش باشه ، میتونه اون رو در رسیدن به مقصد کمک کنه…

لادن طباطبایی

نام:لادن

نام خانوادگی:طباطبایی

تاریخ تولد:1349/2/9

محل تولد:تهران

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته بازیگری

تاهل:متاهل

همسر:سعید تهرانی کارگردان و تهیه کننده

فرزندان:یک پسر و یک دختر

لادن طباطبایی

لادن طباطبایی ایرانی متولد 9 اردیبهشت 1349 در تهران و فارغ التحصیل رشته بازیگری از دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه تهران میباشد.

 همسرش سعید تهرانی کارگردان ، تهیه کننده و بازیگر است.

او مادری جدی و مهربان است و با پسرش شاهین، بیشتر دوست و رفیق است. یک دلیلش هم شاید فاصله سنی کم اوست با پسرش. لادن طباطبایی حوالی 20 سالگی مادر شده.

لادن طباطبایی با ورود به دانشکده هنرهای زیبا فعالیت هنری خود را آغاز کرد. او دوره سه ماهه کارگاه آزاد فیلمسازی را زیر نظر فریدون جیرانی و فرخ انصاری گذراند و فعالیت دانشجویی را در زمینه تئاتر عروسکی، کارگردانی عروسکی و عروسک گردانی دنبال کرد.

او همزمان در نمایش های مختلف دانشجویی شرکت کرد و پس از آن به صحنه تئاتر حرفه ای راه یافت. تئاتر «لیلی بی مجنون» را در مقام نویسنده و کارگردان و بازیگر به اجرا درآورد و جایزه برگزیده جشنواره تئاتر کوثر را از آن خود کرد. او همچنین بازیگر برگزیده از دوازدهمین جشنواره تئاتر شد. لازم به ذکر است طباطبائی در سال 1379 موفق به ساخت فیلمی کوتاه (24 دقیقه) با عنوان «تار و پود» شد. 

او تاکنون موفق به دریافت جوایز متعدد در سینما و تئاتر شده است. در تاریخ 17 شهریور 1391 لادن طباطبایی در برنامه هفت اعلام کرد که قصد دارد برای همیشه از سینما و تلویزیون خداحافظی کند.

    خواهران غریب           1374

    میکس                      1378

    همسر دلخواه من       1379

    واکنش پنجم              1381

    حکم                        1383

    ازدواج به سبک ایرانی  1383

    به رنگ برف               1385

    زن ها فرشته اند          1386

    یک وجب از آسمان     1386

    خاطره                     1387

    شبانه روز                  1387

    الم شنگه                 1389

    من همسرش هستم  1390 

    خیابان یکطرفه          1390

     عطر و گلاب بپاشید  1370

    یک سوال و چند جواب1372

    نیمۀ پنهان ماه          1373

    خواهران غریب          1374

    یک داستان             1373

    دزدان مادربزرگ        1374

    عیاران                   1374

    سایه به سایه         1374

    سرنخ                   1375

    ناگفته ها                1375

    ولایت عشق    79 – 1375

    باد و شقایق           1377

    نیستان                 1379

    گام های لرزان     80-1379

    خواب و بیدار           1380

    فاکتور هشت          1387

    روزهای زیبا            1387

    الم شنگه              1389

    شام ایرانی           1390

    همنشین              1389 

     انتظار                  1389 

    حرفه ای              1390 

    آدم آهنی             1391

    راز پنهان               1391

     بازیگر برگزیده از دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر برای نمایش سورنا و مادر لوک

    بازیگر برگزیده جشنواره تاتر کوثر، برای نمایش لیلی بی مجنون

    بازیگر برگزیده شبکه تهران برای فیلم تلویزیونی بلند گریه کن

    بازیگر برگزیده جشنواره ویدیویی کوثر برای فیلم تلویزیونی بلند گریه کن

    بازیگر برگزیده آفاق فیلم برای فیلم تلویزیونی گامی در تاریکی

منبع خبر : آخرین خبر

لینک های کمکی

منبع

لادن طباطبایی
www.khabareazad.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا