مجله زندگی

فیتونیا

فیتونیا

این نوشته به معرفی گل فیتونیا و نکات نگهداری آن (آبیاری،رطوبت،خاک،کود،نور،دما و ..) و آموزش تکثیر و درمان با آفات و بیماری آن اختصاص دارد.

فیتونیا

گل فیتونیا یکی از محبوب ترین گلهای آپارتمانی است و تنوع رنگ و سایه دوست بودنش به محبوبیت آن افزوده است . همانطور که در عکس پایین مشاهده میکنید فیتونیا رنگ های بسیار متنوع و چشم نوازی دارد و نقش و نگار روی برگ ها هم به دلبری آن می افزاید. این نوشته به معرفی این گیاه و نکات نگهداری آن (آبیاری،رطوبت،خاک،کود،نور،دما و ..) و آموزش تکثیر و آشنایی با آفات و بیماری آن اختصاص دارد. برای نگهداری این گل زیبا و سازگار با محیط با ما همراه شوید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل فیتونیا

گل فیتونیا (۴)

گل فیتونیا (۱)

این گیاه عاشق سایه و اصطلاحا می باشد و اگر در سایه قرار بگیرد رشد خوبی را خواهد داشت . اصلا توصیه نمی شود که گیاه را در معرض نور خورشید و یا پشت شیشه قرار دهید ، زیرا آسیب بسیار جدی ای را می بیند . همانطور که گفته شد فیتونیا به مانند بسیاری از گل های آپارتمانی نسبت به سایه مقاوم است و با نوری متوسط باید از نور مستقیم آفتاب در امان بماند . نور کم باعث کوچک ماندن برگ ها و نور زیاد باعث چروکیدگی و نازکی برگ می شود.

بهترین دما برای گل فیتونیا ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد که می تواند رشد خوبی را داشته باشد . میتوان گفت حداقل و حداکثر دمای محیطی باید بین ۱۸ تا ۳۰ درجه باشد . هوای سرد باعث ریزش برگ ها می شود .در دمای بالای ۳۰ باید گیاه را غبار پاشی کرد .

گل فیتونیا به سه چیز علاقه دارد . آبیاری ، رطوبت و سایه که اگر این سه مورد تامین شود ، رشد خوبی را خواهد داشت . برای آبیاری گیاه باید بین دو آبیاری فاصله داشته باشد و زمانی که خاک گیاه خشک شد ، می توانید باز گیاه را آبیاری کنید . در زمستان چنین چیزی نمی باشد ولی باید هر ۵ الی ۶ روز یک بار گیاه را آبیاری کنید . همچنین حواستان باشد ک گیاه به خشک بودن خاکش بسیار حساس است و باید خاکش مرطوب نگه داشته شود ، پس همانطور که گفته شد در تابستان حداقل هفته ایی ۳ بار آبیاری شود و در زمستان ۵ روز یک بار .

برای تامین رطوبت گیاه می توانید از دو روش استفاده کنید . اولین روش که روزانه گیاه را غبار پاشی کنید و این غبار پاشی باید به دور از نور خورشید باشد . روش دوم اینکه تشتی را پر از آب و سنگ ریزه کرده و گیاه را در آن قرار دهید . گیاه می تواند از این دو روش رطوبت خود را تامین کند . بهتر است در تابستان هر روز و در زمستان هر ۵ روز یک بار عمل غبار پاشی آب را انجام دهید تا رطوبت ۷۰ تا ۹۰ درصد را داشته باشد چرا که در هوای خشک برگ هایش پژمرده می شود  .

برای تغذیه گل فیتونیا باید از کود های مخصوص گل های زینتی استفاده کنید . کود را با آب حل کرده و هر ۱۴ روز ۱ بار نصف پیمانه به گیاه دهید . این تغذیه به رشد بهتر و سریع گیاه کمک بسیار زیادی را می کند . بهتر است کود مورد نیاز را با مخلوط کودهای شیمیایی مفید ، به میزان نصف توصیه شده ، استفاده کنید .

بهترین خاک برای گل فیتونیا خاک لیمونی و خاک کمپوست می باشد که این دو را با هم مخلوط کرده و در داخل گلدان گیاه بریزید . حتما زه کش گیاه را نیز چک کنید تا آب اضافه از آن خارج گردد و از پوسیدگی ریشه جلوگیری کند. همانطور که گفتیم انواع خاکهای لیمونی (اسیدی ) و غنی از کمپوست برای رشد ریشه مناسب است .

ریشه های گل فیتونیا برروی خاک می باشد و نیاز به تعویض تند تند گلدان نمی باشد . هر ۴ سال یک بار گلدان را عوض کنید خوب می باشد . همچنین باید به طور منظم زه کش گلدان را چک کنید . در واقع چون ریشه های گیاه سطحی است و نیازی چندانی به تعویض گلدان وجود نخواهد داشت .

برای تمیز کردن برگ ها ، بهترین کار و روش استفاده از غبار پاشی می باشد که به تمیز شدن برگ ها کمک بسیار زیادی را می کند . اصلا از مواد براق کننده استفاده نکنید ، زیرا باعث بسته شدن روزنه های گل می شود .

بهترین زمان برای تکثیر و قلمه گیاه ، فصل بهار می باشد که می توانید ریشه های آن را تکثیر کنید و زمانی که این کار را انجام می دهید ، باید دما ۱۸ درجه سانتی گراد باشد .

گل فیتونیا (۲)

برای سرحال شدن گیاه باید از دو روش استفاده کنید . اولین روش اینکه زمانی ک هوا خشک بود باید غبار پاشی را روزانه انجام دهید و روش دوم اینکه تشتی را پر از سنگ ریزه کرده و داخل آن آب بریزید و در پای گلدان قرار دهید .

علت لکه های سوخته ، استقاده از مواد براق کننده می باشد که در بالا نیز گفته شده بهتر است غبار پاشی را جایگزین مواد براق کننده کنید . مواد براق کننده به گل آسیب بسیار زیادی را وارد می کند .

علت ریزش برگ ها ، سرد بودن گیاه است که باید گیاه را به محلی گرم تر ببرید .

علت فاصله افتادن بین برگ ها ، بخاطر نبودن نور کافی می باشد که بهتر است گیاه را به محلی روشن تر ببرید و حتما به دور از اشعه خورشید قرار دهید .

برای از بین بردن این چسبندگی می توانید از سم حشره کش استفاده کنید . هر هفته ۱ بار گیاه را سم پاشی کنید .

علت زرد شدن برگ ها ، آبیاری بیش از اندازه می باشد که باید سیمی را از زیر گلدان رد کنید تا راه خروجی برای گلدان درست کنید و بگذارید ک بین دو آبیاری فاصله داشته باشد .

کنه تار عنکبوتی و شپشک آردآلود از مهمترین آفات این گیاه هستند که باعث زرد شدن برگ‌ ها ، ایجاد لکه‌های زرد و بستن تار عنکبوت در سطح زیرین برگ‌ ها و در نهایت ریزش برگ ‌ها می ‌شوند . برای مبارزه آن‌  ها باید از سموم سیستماتیک استفاده کرد .

بیماری باکتریال درمان ندارد و تنها راه حذف برگ آلوده است . در صورت ابتلا به قارچ حتماً از سموم قارچ برای مقابله با بیماری استفاده کنید . در صورت مشاهده کنه تار عنکبوتی از سموم کنه کش استفاده کنید . از بیماری‌های این گیاه نیز می ‌توان لکه برگی باکتریایی و قارچی ، پوسیدگی ریشه ، ویروس موزاییک ( حالت موزاییکی برگ ‌ها و بدشکلی آن ها ) را نام برد . شرایط مرطوب محیط و تهویه نامناسب آن بخصوص خیس شدن برگ سار در طی آبیاری و آبیاری بیش از اندازه گیاه از جمله موارد تشدید کننده بیماری‌های قارچی این گیاه هستند . برای جلوگیری از شیوع بیماری ‌های قارچی بهتر است شرایط محیطی رشد را مناسب کرد و در نهایت از سموم قارچکش استفاده کرد . متاسفانه برای مبارزه با بیماری ویروسی ، سمی وجود ندارد و چاره‌ای جز حذف گیاه بیمار نیست .

گل فیتونیا (۵)

فیتونیا را می توان به سه روش تقسیم ریشه ، قلمه ساقه تکثیر کرد .

گل فیتونیا (۳)

گل فیتونیا (۶)

بیشتر بخوانید : 

گل خورشیدی | نگهداری از گیاه خورشیدی (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

بنت قنسول | نگهداری از بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل بابا آدم | نگهداری گل فیلگوش (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

نخل اریکا | نگهداری نخل اریکا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

آرالیا | نگهداری از گل آرالیا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

بهترین و راحت ترین گیاه آپارتمانی برای خانه های کم نور

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

فیتونیا
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا