مجله زندگی

علت کهیر زدن نوزاد و روش های درمان

علت کهیر زدن نوزاد و روش های درمان

یکی از مشکلاتی که غیر از بزرگسالان ممکن است برای کودکان هم پیش بیاید، عارضهٔ کهیر است. در این مطلب با دلایل و علائم کهیر در نوزادان آشنا میشویم.

علت کهیر زدن نوزاد و روش های درمان

کهیر نواحی متورم و اغلب خارش داری روی پوست است. کهیرها می توانند در اشکال و اندازه های مختلف ظاهر شوند، اما معمولاً به خوبی متمایز و مشخص هستند، یعنی یک ناحیهٔ مرکزی کم رنگ و متورم که با حاشیه ٔ قرمز رنگی محصور شده است.

حساسیت پوستی کهیر در کودکان و نوزادان در واقع برجستگی ها و یا برآمدگی هایی شبیه به جوش بر روی پوست کودک است. کهیر (یا به انگلیسی Urticaria) واکنش پوستی شایعی است که در برابر یک آلرژن ( ماده ای که سبب بروز حساسیت می شود) ایجاد می شود. لکه های کهیر می توانند در هر نقطه از بدن کودک ظاهر شوند. کهیر ها می توانند مانند نقاط کوچک ریز باشند و یا به شکل لکه ها و برجستگی های بزرگ متصل به هم بر روی پوست کودک نمایان شوند. کهیرهای جدا از هم می توانند برای چند ساعت تا چند روز (بعضی اوقات بیشتر از یک هفته) در هر نقطه از بدن کودک دوام بیاورند. ممکن است کهیر های جدید جایگزین آنهایی شوند که قبلا محو شده اند. کهیرهایی که به مدت ۶ هفته یا کمتر بمانند، کهیر حاد نامیده می شوند. آنهایی که بیش از ۶ هفته ادامه پیدا کنند را کهیر مزمن می نامند.

کهیر در نوزادان با موارد مختلفی از جمله دارو، گزش حشرات، واکنش های آلرژیک و تغییرات دما ایجاد می شود. جالب اینجاست که در نوزادان و کودکان خردسال بیشترین عامل ایجاد کهیر ویروس ها هستند. گاهی اوقات در کودکی که علائم ویروس خفیف دارد یا علائمی ندارد. دلایل کهیر را می توان به دو دسته اساسی تقسیم کرد: علل غیر آلرژیک و علل آلرژیک.

کهیر زدن نوزاد

فهمیدن علت کهیر فرزند شما می تواند منتظر ارزیابی پزشک باشد. حتی در موارد واکنش های آلرژیک خفیف احتمالی. در هر زمان که کودک یا کودک خردسال شما دچار کهیر می شود که با علائم آلرژی جدی همراه است مانند تورم گلو، مشکل تنفس یا استفراغ که باید سریعاً به مراقبت های اضطراری بپردازید.

جوش های برجسته قرمز از علائم اصلی کهیر کودک هستند. جوش ها می توانند:

کسی که به آنژیوادم نیز مبتلا است ممکن است دچار ورم، لکه های قرمز، تورم یا برآمدگی های بزرگ در اطراف چشم، لب، دست، پا، اندام تناسلی یا گلو باشد. از علائم دیگر می تواند شامل تهوع، استفراغ یا درد شکم باشد. در فرد مبتلا به کهیر و آنژیوادم ممکن اس شوک آنافیلاکسی نیز ایجاد شود. علائم شوک آنافیلاکسی شامل مشکلات تنفسی، افت فشار خون، سرگیجه یا از بین رفتن هوشیاری (کما) می باشد.

کهیرها یک اورژانس پزشکی نیستند. کهیر یکی از نشانه های واکنش آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) است. هنگامی که کهیر با علائم زیر همراه است به اورژانس مراجعه کنید:

-حمام های خنک یا پارچه های دستشویی خنک می توانند به تسکین کهیر کمک کنند

-لباس کودک با لباسهای گشاد نیز می تواند کمک کند

سعی در جلب توجه کودک با یک آهنگ خنده دار یا یک کتاب مورد علاقه

سعی کنید تا زمانی که کودک شما کهیر دارد از گرما جلوگیری کنید. بیش از حد لباس- نپوشید و یا مدت طولانی را در آفتاب سپری نکنید. اگر در آب و هوای گرم به بیرون می- روید از ضد آفتاب استفاده کنید

اگر فرزندتان کمتر از دو سال دارد و کهیرهای گسترده ای در بیش از یک نقطه از بدنش دارد، لازم است با پزشکش تماس بگیرید. علاوه بر این، اگر کودک در هر سنی یکی از علائم زیر را داشت با پزشکش تماس بگیرید:

همچنین اگر کهیرها برای بیش از یک هفته باقی ماند، با پزشک کودکتان صحبت کنید. درحالی که بیشتر کهیرها به توجه و درمان خاصی نیاز ندارند، موارد مزمن ممکن است نیازمند آزمایش پوستی برای تعیین حساسیت غذایی یا دارویی، آزمایش خون برای کشف بیماری های زمینه ای یا در موارد نادر، نمونه برداری پوست باشد.

اگر طبق توصیهٔ پزشک به فرزندتان یک داروی آنتی هیستامین خوراکی داده اید و او هنوز هم ناراحت است یا اگر به نظر می رسد آنتی هیستامین باعث خواب آلودگی زیاد او می شود، از پزشک در مورد گزینه های دیگر سؤال کنید.

منبع

علت کهیر زدن نوزاد و روش های درمان
saednews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا