مجله زندگی

سقوط میگ

.

سقوط میگ

منابع خبری دوشنبه از سانحه برای یک فروند «میگ-۲۱» ارتش لیبی خبر دادند.

سقوط میگ

منابع خبری دوشنبه از سانحه برای یک فروند «میگ-۲۱» ارتش لیبی خبر دادند.

 به نوشته وبگاه «را اوییشن» یک میگ-۲۱ نیروی هوایی لیبی روز شنبه در جریان برگزاری یک رژه نظامی در «بنغازی»، دومین شهر پرجمعیت لیبی سقوط کرد وخلبان آن کشته شد. یک منبع آگاه در این زمینه گفت: «یک فروند میگ-۲۱ در جریان رژه ارتش لیبی در بنغازی سقوط کرد و خلبان آن کشته شد».

این  سانحه هوایی   در حالی رخ داد که این رژه بزرگترین نمایش نظامی در تاریخ لیبی محسوب می‌شد. ارتش لیبی تاکنون به علت این سانحه هیچ اشاره‌ای نکرده است.

میگ-۲۱ (با نام ناتو فیشبِد) جنگنده مافوق صوت سبک ساخت شرکت میگ در اتحاد جماهیر شوروی سابق  است که توانایی پرواز با سرعتی بیش از ۲ برابر سرعت صوت را دارد. این هواپیما حد نصاب خدمت در نیروی هوایی دستکم ۵۶ کشور در چهار قاره جهان و شرکت در ۳۰ جنگ را در اختیار دارد و با گذشت نیم قرن از اولین پروازش همچنان در بسیاری از نیروهای هوایی دنیا فعال است. حدود ۱۳ هزار و پانصد فروند از این جنگنده کوچک بال مثلثی ساخته شده است که بیش از دو و نیم برابر جنگنده آمریکایی اف-۴ فانتوم رقیب قدیمی آن در جنگ‌های خاورمیانه و جنگ ویتنام است.

 نیروی هوایی لیبی زیرمجموعه نیروهای مسلح لیبی است، که فعالیت خود را از سال ۱۹۶۲ میلادی آغاز کرد. در بدنه نیروی هوایی لیبی انواع جت‌های نظامی میگ، سوخو و ایلوشین ساخت روسیه مشاهده می‌شود. در سال ۲۰۱۰، قبل از جنگ در لیبی، ۳۷۴ هواپیمای جنگی در ۱۳ پایگاه هوایی در این کشور موجود بود که نیمی از آن‌ها در سال‌های اخیر از بین رفت.

منبع

سقوط میگ
www.afkarnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا